Sera sebzelerinde kullanılan bazı pestisitlerin avcı akar Phytoseiulus persimilis A. -H (Acarina: Phytoseiidae)'e labaratuvar koşullarında etkileri üzerinde araştırmalar
Investigationson the effects of some pesticides used in greenhouse vegetables on predatory mite Phytoseiulus persimilis A. -H (Acarina: Phytoseiidae) in laboratory conditions
- Tez No: 169636
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN MADANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
V ÖZET SERA SEBZELERİNDE KULLANILAN BAZI PESTİSİTLERİN AVCI AKAR Phytoseiulus persimîlis A.-H. (Acarina; Phytoseiidae)'E LABORATUVAR KOŞULLARINDA ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ERSİN, Firdevs Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nilgün MAD ANLAR Aralık 2005, 51 sayfa Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü laboratuvarlarında 2004-2005 yıllarında yürütülen bu çalışmada Phytoseiulus persimîlis A.-H. (Acarina: Phytoseiidae)'e standart kuru film, doğrudan püskürtme ve daldırma yöntemleri kullanılarak 6 fungisit, 5 insektisit ve 6 akarisitin avcı akar üzerinde etkileri araştırılmıştır. Fungisit olarak chlorothalonil, metalaxyl+mancozeb, mancozeb, fomaxadon+cymoxanil, cyprodynyl+fludioxonil ve trifloxystrobin; insektisit olarak acetamiprid, imidacloprid, pymetrozine, cholorpyrifos-ethyl ve thiamethoxam; akarisit olarak mikronize kükürt, abamectin, hexythiazox, tebufenprayd, tetradifon ve fenpyroximate etkili maddeli ilaçlar denenmiştir. Denemeye alman fungisitlerden chlorothalonil, trifloxystrobin ve cyprodynyl+fludioxonil etkili maddeleri üç yöntemde de avcı akara zararsız olarak bulunmuştur. Fomaxadon+cymoxanilin kullanılmadanVI önce sera koşullarında denenmesi gerekmektedir. Metalaxyl+mancozeb ve mancozebin ise P. persitmlis'e zararlı olduğu tespit edilmiştir. İnsektisitlerin sonuçlarına göre tüm yöntemler içinde pymetrozin, avcı akara zararsız bulunmuştur. Cholorpyrifos-ethyl ise avcı akara zararlı bulunmuştur. Thiamethoxam, sera koşullarında denenmelidir. Akarisitlerin sonuçları incelendiğinde hexythiazox ve tetradifon P. persimilis'e karşı etkisizliği ile ön plana çıkmaktadır. Abamectin, tebufenpyrad ve fenproximate avcı akara zararlı bulunmuştur. Mikronize kükürt ise serada denendikten sonra öneride bulunulabilir. Anahtar sözcükler : Phytoseiulus persimilis, fiıngisit, insektisit, akarisit, yan etki
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF SOME PESTICIDES USED IN GREENHOUSE VEGETABLES ON PREDATORY MITE Phytoseiulus persimffls A.-H. (Acarina; Phytoseiidae) IN LABORATORY CONDITIONS ERSİN, Firdevs MSc in Plant Protection Department Supervisor : Prof. Dr. Nügün MADANLAR December 2005, 51 pages In this study, which was carried out in the laboratories at Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection between 2004 and 2005, the effects of 6 fungicides, 5 insecticides and 6 acaricides on the predatory mite Phytoseiulus persimilis A.-H. (Acarina: Phytoseiidae) were investigated by using residual film, direct spraying and slide dip methods. Chlorothalonil, metalaxyl+mancozeb, mancozeb, fomaxadon+cymoxanil, cyprodynyl+fludioxonil and trifloxystrobin were used as fungicide; acetamiprid, imidacloprid, pymetrozine, cholorpyrifos-ethyl and thiamethoxam were used as insecticide; and pesticides with such active ingredients as micronised sulphur, abamectin, hexythiazox, tebufenprayd, tetradifon, fenpyroximate were applied as acaricide. Among the fungicides tested chlorothalonil, trifloxystrobin and cyprodynyl+fludioxonil active ingredients were found to be toxic to the predatory mite in all three methods. Fomaxadon+cymoxanil should be tested in greenhouse conditions before being used.VIII Metalaxyl+mancozeb and mancozeb were found to be toxic on P. persimilis. Regarding the results of insecticides, among all methods, pymetrozin was seen to be non-toxic to the predatory mite. Cholorpyrifos- ethyl toxic to the predatory mite. Thiamethoxam should be tried in greenhouse conditions. When the results of the acaricides were analysed, hexythiazox and tetradifon take the attention with their ineffectiveness to P. persimilis. Abamectin, tebufenpyrad and fenproximate were found to be toxic to the predatory mite. Micronised sulphur can be suggested after being tried in greenhouse. Keywords : Phytoseiulus persimilis, fungicide, insecticide, acaricide, side-effect