Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Çiftliği işletme planı
The Plan of research and application farm of Çukurova University, Faculty of Agriculture
  1. Tez No: 38869
  2. Yazar: DENİZ ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
86 ÖZET Tarımsal üretimin arttırılmasında başarılı ve etkin bir işletmeciliğin rolü büyüktür. Bu çalışmada; eldeki kaynakların israf edilmeden rasyonel şekilde kullanılması, işletmede kârlı olan üretim kollarının ekim alanlarının mümkün olabildiği ölçüde arttırılması, buna karşın zarar eden üretim kollarının ekim alanlarının azaltılması, böylece optimum üretim deseninin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma, Adana ili sınırlan içinde Çukurova Üniversitesi kampusunda yer alan Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinin (A.U.Ç.) üretim faaliyetlerini kapsamaktadır. A.U.Ç.'deki üretim şubeleri; Tarla, Bahçe, Hayvancılık, Gıda ve Süs Bitkileri'dir. Ayrıca İşletme bünyesinde Atölyeler, İç Hizmetler ve Ekonomi Şubesi bulunmaktadır. Bu üç şube üretime doğrudan katkıda bulunmayan, hizmet şubeleridir. Bu nedenle Atölyeler, iç Hizmetler ve Ekonomi Şubelerinin faaliyetleri kapsam dışı bırakılmıştır. A.U.Ç.'nin kuruluş amaçlarından birisi de, Ziraat Fakültesine bağlı tüm bölümlerin araştırma ve deneme projelerine yer, materyal ve hizmet sağlamaktır. AU.Ç.'de araştırma ve deneme amaçlı fakat üretime dönük bazı çalışmalar yer almaktadır. Bunlar; şarapçılık, balıkçılık, arıcılık, koyunculuk-keçicilik, kanatlılar, tavşancılık vb. faaliyetlerdir. Bu üretim kollarında üretimin yanı sıra araştırma sonuçlan da alındığından çoğu zaman rantabl çalışmak mümkün olmamaktadır. Araştırmaya yönelik sadece koyunculuk ve keçicilik üretimle iç içe olduğundan planlamaya dahil edilmiş diğerleri kapsam dışı bırakılmıştır. Araştırmada kullanılan materyalin önemli bir bölümünü Ç.Ü. Ziraat Fakültesi A.U.Ç.'nin üretim şubelerinde tutulan kayıtlar ile yıllık faaliyet raporlan ve muhasebe kayıtlan oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli olan ayrıntılı bilgiler ise, A.U.Ç.'nin şube sorumlularıyla karşılıklı görüşmeler sonucu toplanmıştır. İşletmede üretimi yapılmayan sebze yetiştiriciliğine ait bilgiler, Ziraat Fakültesi bölümlerinde görevli ilgili öğretim elemanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda derlenmiştir. Ayrıca Tarım İl Müdürlüğü ürün maliyet çizelgeleri, konu ile ilgili çeşitli araştırma ve inceleme sonuçlan ile istatistiki verilerden de yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, 1991-1993 üretim dönemini kapsamaktadır.Ürün ve girdilerin fiyatlan, gayri safi üretim değerleri ve maliyetler toptan eşya fiyat indeksi ile 1993 yılı değerlerine getirilmiş ve bu üç yılın ortalaması alınarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmada“Doğrusal Programlama Metodu”kullanılmıştır. Bu metot, mevcut şartlarda en yüksek geliri verecek işletme organizasyonunu saptamada kullanılmaktadır. A.U.Ç. için, işletmede toplanan verilere dayanarak, işletmenin tabii ve ekonomik şartlan, üretim faktörlerinin varlığı, üretim faaliyet kollan ve bunların girdi-çıktı ilişkileri dikkate alınarak, işletme modeli oluşturulmuştur..87 Çalışmada; arazi, işgücü, bina kapasiteleri ve diğer sermaye miktarı sınırlayıcı faktör olarak ele alınmıştır. Bu ana faktörler yanında, münavebe gibi tali sınırlamalarda yer verilmiştir. Arazi sınırlaması olarak, A.U.Ç.'nin sadece üretime dönük olarak kullanılan arazi miktarı dikkate alınmıştır. Toplam 8.459 dekar olan bu araziler; sulu tarla arazisi 3.038 dekar, kuru tarla arazisi 4.340 dekar, bahçe bitkileri sera alam 2 dekar, süs bitkileri sera alam 4 dekar ve meyve bahçeleri 1.075 dekar olmak üzere beş grup altında ele alınmıştır. Planlama sonuçlan: 1- işgücü harcama düzeyi (adam/yıl) sınırlı, değişen masrafların sınırsız olması durumunda, 2- Değişen masraflar kullanım düzeyi (milyar TL) sınırlı, işgücünün sınırsız olması durumunda, 3- Hem değişen masraflar kullanım düzeyi (milyar TL) sınırlı, hem de işgücünün (adam/ytl) sınırlı olması durumunda 3 başlık altında incelenmiştir. İşgücü kullanım düzeyinin 8.000 adam/yıl, değişen masrafların sınırsız olması durumunda; işletmenin değişen masrafları 14.3 milyar TL olmasına karşılık brüt kân 8.5 milyar TL olarak hesaplanmıştır. Değişen masraf kullanım düzeyinin 25 miyar TL, işgücünün sınırsız olması durumunda; işletme değişen masrafı tam olarak kullanmış (25 milyar TL), buna karşılık brüt kân ise 14.7 milyar TL olmuştur. Değişen masraf kullanım düzeyi ve işgücünün sınırlı olması durumunda (değişen masraflar 15 milyar TL, işgücü kullanımı 8.000 adam/yıl); işletmenin sulu koşullarda pamuk ekim alam 0 dekar, buğday ekim alam 1.652 dekar iken, değişen masrafları 14.3 milyar TL olmuştur. İşgücünün 10.000 adam/yıl olması durumunda; pamuk ekim alam 105 dekara, buğday ekim alanı ise 2.278,3 dekara yükselmiştir. Bunun sonucu olarak, brüt kâr 8.5 milyar TL'den 10.9 milyar TL'ye yükselmiştir. Birinci koşulda toplam harcama 14.3 milyar TL'de kalırken, ikinci koşulda değişen masrafların üst sının olan 15 milyar TL'nin tamamı kullanılmıştır. Değişen masraflar ve işgücüne sınır getirilmediği durumda model sonucuna göre, işletmede talep edilen değişen masraflar 43 milyar TL, işgücü kullanımı 44.305 EİB'dir. İşletmenin brüt kân ise 15.8 milyar TL'dir. Bu çalışmada, optimum organizasyon sonucunda mevcut koşullarda 3. 1 milyar TL olan işletme brüt kârının, 2.8 ile 5 kat arasında artarak, 15.8 milyar TL'ye kadar çıkabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY Succesfull and efficient management has a significant role in increasing agricultural production. This study was done to use the available resources more efficiently and to increase profitable enterprises as much as possible, in the expense of unprofitable crops, in order to find out optimum cropping pattern. This study covers the production activities of the Research and Application Farm, located at the Çukurova University campus area, including Field Crops, Horticultural Crops, Animal Husbandry, Food Processing and Ornemantal Crops. On this farm, there are also workshops and economy section which have no direct influence on the production. Therefore, they were not included in the research. One of purposes of the foundation of this Research and Application Farm is to provide some support to research projects of the Agricultural Faculty, such as locations, materials and services. On this farm, there are also some activities dealing mainly with research purposes, but resulting in productions such as winery, beekeeping, sheep and goat husbandry, poultry and rabbit production. It is not always possible to manage these sectors profitably due to mixed aim of production and research. Sheep and goat husbandry was included in planning, due to accompanyiny with the productions, while others were excluded. Records in the production units and annual reports of the farm and accounts were used as research materials. Other detailed information which is necessary for the study was collected thanks to the interviews with the responsible staff at these units. Also, information on vegetable production was provided by the researcher and lecturer in the Department of Horticultural Crops. Also, cost analyses reports of the cash crops by Regional Agricultural Office and for statistical data other studies on this subject, were used. The data used in the study after prices of crops and inputs of 1991-1993 period have been brought into 1993 values index of wholesale was evaluated as the averages of the three years. In this study linear programming method was used. This method was used to determine the enterprises giving the maximum profit in the present situation. Considering the natural and economic farm conditions, availability of production factors, production branches and input-outputs relations, organization models for the research and Application Farm was determined depending on data collected in the farm. In this study, area, labour, building facilities and other capital items were considered as the limiting factors. Besides these factors natural limiting factors such as crop rotation was considered. Cropping factor as limiting factor was the one only used for production. Total area is 8459 da, consisting of 5 different groups such as irrigated89 area of 3038 da, rainfed area of 4340 da, green houses and horticultural crops of 2 da, green houses of ornemantal crops of 4 da and nurseries of 1075 da. The results of planning were investigated under three different titles as below: 1- In case of limited labour (man power unit/year) and unlimited variable costs, 2- In case of limited variable costs (billion TL) and unlimited labour, 3- In case of both the use level of variable costs (billion TL) an labour (man power unit/year) are limited. In case of the use level of labour is 8.000 man power unit/year and the variable costs are unlimited, the amount of variable costs was found as 14.3 billion TL and gross profit was 8.5 billion TL. In case of the use level of variable costs is 25 billion TL and the labour is unlimited, the variable costs are used wholly (25 billion TL) and gross profit was calculeted as 14.7 billion TL. In case of both the use level of variable costs and labour are limited (the amount of variable costs is 15 billion TL and the labour use is 8.000 man power unit/year), variable costs were found as 14.3 billion TL when cotton cultivated area is 0 decare and wheat cultuvadet area 1.652 decare. In case of the amount of labour is. 10.000 man power unit/year, cotton cultivated area increased to 105 decare and wheat cultivated area also increased to 2.278,3 decare. As a resuls of this, gross profit increased to 10.9 billion TL from 8.5 billion TL. While under the first condition, the total cost remained at 14.3 billion TL level and under the second condition 15 billion TL which is the upper limit of variable costs was wholly used. In case of unlimited variable costs and unlimited labour use, the amount of variable costs demanded is 43 billion TL and the labour use is 44.305 man power unit/year. And the gross profit is 15.8 billion TL. In this study, it was pointed out that as a result of an optimum organization, the gross profit of the farm which is 3.1 billion TL under present conditions can be increased to 1 5.8 billion TL, which is 2.8 to 5 times higher.