Manyas, Apolyont, İznik göllerindeki kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) populasyonlarının biyo-ekolojik ve morfometrik özellikleri ile hastalık yönünden karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparison of investigation of bio-ecological, morphometric characteristics and disease status of crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) populations in Manyas, Apolyont and Iznik lakes
- Tez No: 169662
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
V ÖZET MANYAS, APOLYONT, İZNİK GÖLLERİNDEKİ KEREVİT (ASTACUS LEPTODACTYLUS ESCHSCHOLTZ, 1823) POPULASYONLARTNIN BİYO-EKOLOJİK VE MORFOMETRİK ÖZELLİKLERİ İLE HASTALIK YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK ARAŞTIRILMASI BERBER, Selçuk Doktora Tezi, Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Süleyman BALIK Eylül 2005, 185 sayfa Bu araştırmada Manyas, Apolyont ve İznik Göllerindeki kerevit {Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) populasyonlannın eşey gruplarına göre boy ve ağırlık komposizyonlan, boy-ağırlık ilişkileri, üreme periyotları, yumurta verimleri, et verimleri ve populasyonların sağlık durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Apolyont Gölü'nde 1416, İznik Gölü'nde 1035 ve Manyas Gölü'nde de 1118 tatlısu İstakozu bireyi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT COMPARISON OF INVESTIGATION OF BIO- ECOLOGICAL, MORPHOMETRY CHARACTERISTICS AND DISEASE STATUS OF CRAYFISH (ASTACUS LEPTODACTYLUS ESCHSCHOLTZ, 1823) POPULATIONS IN MANYAS, APOLYONT AND IZNIK LAKES Ph. D. in Department of Hydrobiology Supervisor: Prof. Dr. Süleyman BALIK September, 2005, 185 pages In this research, crayfish population (according to sex groups composition of length and weight), length-weight relationships, reproduction periods, fecundity, meat yield and health of populations were investigated in Manyas Lake, Apolyont Lake and Iznik Lake. 1416, 1035 and 1118 crayfish were investigated in Apolyont Lake, Iznik Lake and Manyas Lake, respectively. The sex groups of crayfish were 40.5 % female, 59.5 % male (0.68ŞŞ/1.00(?(?) in Apolyont Lake; 32.2 % female, 67.8 % male (0.47ŞŞ/1.00(J90 mm) was 36.2% in Apolyont Lake, 45.3% in Iznik Lake and 27.8% in Manyas Lake.