Üniversite kampuslarının çevre tasarımı açısından incelenmesi ve kentsel donatımları
  1. Tez No: 16969
  2. Yazar: FEZA SUBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURCAN UYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Tarihi geçmişi Ortaçağ'a kadar dayanan üniversiteler kuruldukları yıllardan günümüze kadar geçirdikleri sürede devamlı değişikliğe uğramışlardır. Bazıları şehri etkilerken, yani şehrin gelişmesini yönlendirirken, bazı üniversiteler de şehrin hızlı büyümesine karşı koyamayarak şehrin dışına itilmişlerdir. Üniversitelerin Kent dışında kampus şeklinde kurulması üniversiteleri yeni mekanlarında kendilerini özelleştirme imkanını doğurmuştur. Türkiye'de ise şehir merkezinin dışında kurulmuş olan ve kullanıcılarının bütün günlük ihtiyaçlarını, öğretim ile birlikte vermeyi amaçlayan kampuslara kullanıcılar tarafından olumlu bakıldığı söylenememektedir. Türkiye'deki kampuslardan araştırma için seçilen üç kampusa (Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu, Bil kent Üniversitesi Kampusu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampusu) bakıldığında bazı sorunlarla karşılaşıldığı görülmektedir. Bu sorunlar, üniversite çekirdeğinin oluşturulduğu planlamadan, yaşama geçilen uygulamaya kadar geçen sürecin içinde meydana galen eksiklerden, mali kaynak bulunamamasından kaynaklanmaktadır. Bu eksiklerin olmaması için, planlama, programlama, tasarım aşamalarının ve bu aşamalardan üniversite kampusunun yüklendiği işlevleri (çalışma, barınma, dinlenme ve rekreasyon-ulaşım) kentle ve kentteki faaliyetlerle ilişkisinin belirlenmesi gerekmektedir. Kampusların kurulma amaçlarından en önemlisi olan, kentte rekreasyon imkanı sağlayan alanların, açık ve yeşil alanların, yok olması; üniversitelerin kentleşme hızına karşı koyamaması dır. Bu araştırma, kampusların çevre tasarımlarını, oturma, dolaşma, çalışma, spor alanları, kentsel möble ve zemin kaplamaları ile plantasyon çalışmaları hakkında bilgi vermekte ve öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
IV- SUMMARY Universities with a historical past going as back in history as Middle Age have continuously been under transformation in the time beginning from the years of establishment till nowadays. While some having their effects on the city other universities have developed outside the city not being able to resist against the fast growth of the city. The establishment of universities as campuses outside the cities has created universities the mean for the privitization themselves. However, in Turkey it cannot be said that the campuses established outside the city center and meeting the all the daily needs of the users together with education, are evaluated positive. When three campuses (Hacettepe University Beytepe Campus, Bilkent University Campus, Middle East Technical University Campus) selected for research among the campuses in Turkey are examined it is seen that there are some problems. These problems are being originated from the planning which university nucleus has been formed up to the lacks occuring in the process till the application passed into the practice of life, from the lack of financial source.In order to avoid from these lacks, it is necessary to determine the planning, programming, design stages and in these stages, the relations of the functions which university campus has undertaken (Study - Lodging - Resting and Recreation - Transportation) with city and the activities in the city. The most important of the purposes of establishment of the campuses is the diminishing of the open and green areas which provede means for recreation; and that universities cannot resist against the fast urbanization rate. This research gives information and makes proposals about the environment designs of the universities, sitting, walking, study, sport areas, urban furniture and base coverings and plantation works.