Homa dalyanı (İzmir Körfezi, Ege Denizi)'nda sekonder prodüktivitenin araştırılması
Investigation on the secondary productivity in homa fisheries lagoon (İzmir Bay, Aegean Sea)
  1. Tez No: 169726
  2. Yazar: MERYEM YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET HOMA DALYANI (İZMİR KÖRFEZİ, EGE DENİZİ)NDA SEKONDER PRODÜKTİVİTENİN ARAŞTHULMASI YAZICI, Meryem Doktora Tezi, Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr.Baha BÜYÜKIŞDK 18 Şubat 2005, 73 sayfa Bu çalışmada î/mir Körfezi ( Ege Denizi ) xnde yer alan Homa Dalyanı'nda zooplankton biyomasından yararlanılarak sekonder prodüktivite araştırılmıştır. Primer ve sekonder prodüktiviteyi kontrol eden faktörlerin ortaya konulmasıyla, dalyanda balık verimliliğini kontrol eden faktörler de belirlenmiş olacaktır. Bu da dalyandaki balık üretiminin kontrolü anlamına gelmektedir. Bu amaçla Ekim 1998 - Eylül 1999 tarihleri arasında dalyandan alman zooplankton örnekleri incelenmiş; ayrıca sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen ve pH ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda sekonder prodüktivitenin yıl boyunca gösterdiği değişim elde edilmiştir. Sonbahar aylarında veriler ortalama bir değer etrafında salınırken, yaz aylarında önemli bir artış görülmüştür. Sekonder üretim değerleri yıl boyunca ortalama 1000 ugC/m3gün civarında iken yaz aylarında bu değer 7000 ugC/m3gün'e kadar artış göstermiştir. Buna göre, mesozooplankton ve makrozooplankton üretiminin yıllık balık verimininin 1/5'i olduğu açığaVI çıkmıştır. Bu sonuçlar, beklenen zooplankton üretiminin çok altoda olup, fîtoplankton ve mikrozooplankton üretiminin bağıl önemini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Zooplankton, Homa Dalyam, Sekonder Prodüktivite
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATION ON THE SECONDARY PRODUCTIVITY IN HOMA FISHERDIS LAGOON (IZMIR BAY, AEGEAN SEA) YAZICI, Meryem Ph.D.in Department of Hydrobiology Supervisor : Prof.Dr. Baha BÜYÜKIŞDK 18 February 2005, 73 pages. In this study, it has been evaluated that the secondary productivity in Homa Fisheries Lagoon using zooplankton biyomass measurements. The identifying of the factors that control the primary and secondary productivity, causes to determined to fisheries productivity. It means the controlling of the fish production in Homa Fisheries Lagoon. The zooplankton samples were taken periodically from the lagoon between October 1998 and September 1999. Temperature, salinity, dissolved oxygen and pH were also meausered. At the end of these studies, the variation of the secondary productivity is obtained in a year. The data is about the average in autumn, but it increases in summer. The data of the secondary productivity is about 1000 ugC/m3.day along the year, but the values reach 7000 figC/m3.day in summer months. Thus, it is disclosed thatVIII the productivity of mesozooplankton and macrozooplankton was 1/5 of the annual fish production. These results are less than the expected zooplankton productivity and show the relative importance of the phytoplankton and microzooplankton productivity. Keywords : Zooplankton, Homa Fisheries Lagoon, Secondary productivity