Cinsiyete göre üniversite öğrencilerinin eş seçimi tercihleri
  1. Tez No: 16977
  2. Yazar: AYSEL DURMAZKUL DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin eş seçimi tercihlerinin cinsiyet değişkeni ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla öğrencilere, araştırmacı tarafından geliştirilen“Eş Seçim Tercihi Anketi”uygulanmıştır. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünden şans (random) yolu ile seçilen çeşitli fakültelerin bazı bölümlerinde okumakta olan 1. ve 4. sınıflardaki 368 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Değişkenlerin bağımsızlığı Ki Kare (x2) testi ile test edilmiş, değişkenler arasındaki ilişki ise Kontincensi Korelasyon Katsayısı (C) ile hesaplanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: l.Eş olarak seçilecek kimseyle nikahsız yaşama konusunda erkek öğrenciler, kızlara oranla nikahsız yaşamayı daha çok tercih etmişlerdir. 2. Eş olarak seçilecek kimseyi kimin seçeceği konusunda hem kızlar hem de erkekler daha çok kendileri seçmeyi tercih etmişlerdir. 3. Eş olarak seçilecek kimsenin ideolojik görüşleri konusunda kız öğrenciler erkeklere oranla seçecekleri eşin ideolojik görüşleri açısından kendilerine daha yakın olmasını tercih etmişlerdir. 4. Dinî inançlar konusundaki tercihlerde kız öğrencilererkeklere göre daha yüksek oranda evlenecekleri kimsenin dinî inançlarının kendilerininki ile benzer olmasını tercih etmişlerdir. Erkekler ise daha çok dinî inancı kendilerininki ile aynı olup dinin gereklerini yerine getiren birisini eş olarak seçme eğiliminde bulunmuşlardır. 5. Eş olarak seçilecek kimsenin yaşı konusunda kız öğrenciler erkeklere göre önemli düzeyde evlenecekleri kimsenin yaşının kendilerininkinden fazla olmasını tercih etmişlerdir. 6. Eş olarak seçilecek kimsenin fizikî çekiciliği konusundaki tercihlerde cinsiyetler arasında bir fark bulunamamıştır. Tüm öğrenciler evlenecekleri kimsenin fizikî çekiciliğinin kendilerininki kadar olmasını tercih etmişlerdir. 7. Eş olarak seçilecek kimsenin ekonomik durumu konusunda kız öğrenciler erkeklere göre önemli bir düzeyde evlenecekleri kişinin ekonomik durumunun kendilerininkinden fazla olmasını tercih etmişlerdir. 8. Eş olarak seçilecek kimsenin atılganlığı konusunda kız öğrenciler erkeklere göre önemli bir düzeyde evlenecekleri kişinin kendilerinden daha fazla atılgan olmasını tercih etmişlerdir. 9. Birinci derecede evliliği düşünme nedeni olarak kızlar ve erkekler arasında fark bulunmamıştır. Her iki grup da yüksek bir oranda 'yaşamı bir eşle paylaşma'yı birinci derecede önemli bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between the value judgments of the university students regarding the choice of their mate and their sex. For this purpose, the questionnaire of“The Inventory of the Choice of Mates”developed by the researcher, was administered. This study was carried out on 368 students chosen randomly from the first and the fourth grades of some departments from different faculties of Hacettepe University Beytepe Campus. The variables were tested with (x2) and the relationship between the variables was calculated with Contingency Correlation Coefficient (C). The findings of the research can be summarized as follows: l.Male students preferred living together with someone to be chosen as a mate without being married, more than the female students. 2. Regarding the issue of choosing one's mate, all the students prefered to choose their mates personally. 3. In relation to the ideological ideas of the person to be chosen, female students compared to males preferred their mates to be ideologically closer to themselves. 4. In relation to the choice of religious beliefs female students compared to males preferred those mates having identical religious beliefs more.5. Regarding, the age of the mate to be chosen, female students compared to males preferred significantly more to get married with someone older than themselves. 6. As to their choice of physical attractiveness, no difference has been found. All the students preferred to have a mate having the same physical attractiveness. 7. Regarding the economical position of the mate to be chosen, female students compared to male students significantly preferred more having mates economically better than themselves. 8. Female students compared to males preferred their mates to be more assertive than themselves. 9. As a reason of thinking marriage in the first place no difference has been found between males and females Both groups found sharring life with a mate higly important.