Üniversite öğrencilerinin eş seçme eğilimleri
College student's mate selection tendencies
- Tez No: 339090
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin eş seçme eğilimlerinin incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu 2011-2012 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Hacettepe, Ankara, Gazi, Orta Doğu Teknik ve Başkent Üniversitesi?nin çeşitli fakülte ve bölümlerinde öğrenim görmekte olan 1955i (%61.5) kız ve 1222si (%38.5) erkek olmak üzere toplam 3177 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, üniversite öğrencilerinin eş seçme eğilimlerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen 50 maddelik Eş Seçme Tercihleri Ölçeği (ESTÖ) kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyodemografik özelliklerine ilişkin bilgiler de, yine araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Cinsiyet, sınıf düzeyi, gelir düzeyi, potansiyel eşin politik görüşüne ve etnik yapısına ilişkin tercihler sosyodemografik değişkenler olarak, potansiyel eşte tercih edilen özellikler ise eş seçme eğilimi değişkenleri olarak ele alınmıştır. Araştırmada, potansiyel eşte tercih edilen 50 özellikten ilk 10nu, eş tarafından sevilme, eşin dürüst, güvenilir, sadık, saygılı, sorumluluk sahibi, ruhen sağlıklı, hoşgörülü, temiz/bakımlı ve merhametli olması şeklinde sıralanmıştır. Potansiyel eşte görece daha az tercih edilen 10 özellik ise, eşin duygusal, bakir/bakire, iyi yemek yapıyor, hamarat, güzel/yakışıklı, entelektüel, sportif, sanatsever, dindar ve zengin olması şeklinde izlenmiştir. Cinsiyete göre tercih edilen özelliklerin önem derecesi sıralaması göz önüne alındığında, her iki grup tarafından da ilk on sırada, aynı özelliklere yer verilmiştir. Diğer yandan, cinsiyetlerine göre üniversite öğrencilerinin eşte tercih ettikleri 49 özellik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir. Sınıf düzeylerine göre yapılan karşılaştırmada ise kız öğrencilerin tercih ettikleri özelliklerden 19u arasında manidar bir fark bulunurken, erkek öğrencilerin tercih ettikleri sadece yedi özellik arasında istatistiksel olarak manidar bir fark bulunmuştur. Bununla birlikte ailelerinin gelir düzeylerine göre üniversite öğrencilerinin tercih ettikleri özelliklerde 28 özellik arasında manidar bir fark gözlenmiştir. Ayrıca potansiyel eşin politik görüşüne ilişkin tercihlerine göre ?Benimki ile Aynı Olmalı? (BAO) ve Benim için Önemli Değil (BÖD) grubunda yer alan üniversite öğrencilerinin tercih ettikleri 27 özellik arasında istatistiksel olarak manidar bir fark bulunurken, eşin etnik yapısına ilişkin tercihlerine göre, BAO ve BÖD grubunda yer alan öğrencilerin, potansiyel eşte tercih ettikleri 41 özellik manidar olarak farklı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmış, alanla ilgili ileride araştırma yapacak araştırmacılara ve özellikle evlilik ve aile danışmanlığı alanlarında çalışan psikolojik danışmanlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to investigate college students mate selection tendencies. The sample consisted of 1955 female (68.5%) and 1222 male (38.5%) college students, 3177 as total, attending to the some faculties and departments of Hacettepe, Ankara, Gazi, Middle East Technical and Başkent Universities during the spring semester of 2011-2012. To determine the mate selection tendencies of college students, Mate Selection Preferences Scale (MSPS), consisting of 50 items, developed by the researcher was used. Knowledge about sociodemographic features of the college students were obtained by personal data form prepared by the researcher. Gender, level of grade, income level, preferences about mate?s political and ethnic structure were sociodemographic variables, and characteristics preferred in a potential mate who should posses that handled as ate preferences variables. Gender, grade level, income level, preferences about mate?s political and ethnic structure were considered as sociodemographic variables, and characteristics that desired for potential mate who should posses that handled as mate preferences variables. In this research, these qualifications such as to be loved by mate, being honest, trustworthy, loyal, respectful, responsible, psychologically healthy, tolerant, clean/well-groomed and compassionate took place in the first 10 order of 50 preferred mate characteristics. Relatively less preferred 10 characteristics that potential mate had, were wieved as being emotional, virgin, making good food, industrious, beautiful/handsome, intellectual, athletic, art-loving, religious and wealthy. Given the severity ranking of these characteristics according to the sexes, both groups were stated the same characteristics in the first group of ten. On the other hand, according to the sexes, differences among 49 preferred characteristics were observed as statistically significant. With respect to the comparison among grade level, while 19 characteristics were found to be significantly different between first and fourt grade females, on the other hand the only seven characteristics were found to be significantly different between first and fourth grade males. In addition, based on the family income levels of college students, significant differences were observed between 28 preferred characteristics. According to the preferences of potential mate?s political views, between the group indicating that must be the ?same with me (SWM), and the group indicating ?not important for me? (NIFM) that were found to be statistically significant differences on 27 preferred characteristics of mate. On the other hand, according to the preferences of mate?s ethnic structures, it was found to be significant differences on 41 mate preferred characteristics between the SWM and NIFM groups. The findings of this study were discussed in the light of the literature and recommendations suggested for researchers in the field to do research in the future and for psychological counselors in particular, working in the field of marriage and family.