Depreme dayanıklı çok katlı betonarme binaların kolon-kiriş birleşim yerlerinin incelenmesi
The investigation of behaviour of column-beam joints of RC buildings with subjected to strong earthquakes
- Tez No: 169770
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL EYYUBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
DEPREME DAYANIKLI ÇOK KATLI BETONARME BİNALARIN KOLON-KİRİŞ BİRLEŞİM YERLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Son yıllarda dünyada ve özellikle Türkiye'de meydana gelen depremlerden sonra yapılan incelemelerde birçok yapının göçme nedenin kolon-kiriş birleşim yerlerinde oluşan taşıma gücü kaybı olduğu gözlenmiştir. Bu gözlem, yapıların tasarım ve yapım aşamalarında kolon-kiriş birleşim yerlerinin dayanımını yükseltebilen konstrüktif teşkillerin uygulanmasının, yıkıcı depremlerde can ve mal kaybım önemli ölçüde azaltabileceğini kanıtlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, çok katlı betonarme binaların kolon-kiriş birleşim yerlerinin gerilme durumunu incelemek ve bu inceleme sonuçlarına bağlı olarak, depreme dayanıklı betonarme karkas binaların kolon-kiriş birleşim yerlerinin konstrüktif teşkilleri için öneriler hazırlamaktır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma, giriş, genel bilgiler, teorik ve deneysel çalışmalar, yapısal analiz, sonuçlar-tartışma ve öneriler bölümleri olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Deprem yükleri etkisi altında kolon-kiriş birleşim yerlerinin gerilme durumları SAP2000 (Structural Analysis Program) programı kullanılarak yapılmıştır. SAP2000 programıyla hesaplanan gerilme durumları: 1) yıkıcı depremlerde oluşan çatlama karakterleri, 2) deneysel araştırmalarla belirlenen çatlama karakterleri ve 3) pratik uygulamalar için geçerli olan çatlama karakterleri tahmini ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçların bunlarla uyum sağladığı görülmüştür. Kolon-kiriş birleşim yerlerinde gerilmelerin maksimum olduğu kısımlar belirtilmiş ve bu kolon-kiriş birleşim yerlerinin konstrüktif teşkillerinin hazırlanmasında gözönüne alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Kolon-kiriş birleşimleri, konstrüktif teşkiller, betonarme yapılar, depreme yükleri, SAP 2000.
Özet (Çeviri)
III THE INVESTIGATION of BEHAVIOUR of COLUMN-BEAM JOINTS of RC BUILDINGS WITH SUBJECTED to STRONG EARTHQUAKES ABSTRACT Post-earthquake investigations performed in Turkey and in the world have recently shown that the reason for collapse of many buildings is the loss of ultimate bearing capacity of column-beam joints. This observation has proved that the application of constructive procedures that increase the strength of column-beam joints can substantially decrease the loss of human life and of property. The main objective of this study is to examine the stressed-state of column-beam joints of multistory RC buildings. The second purpose of the study is to prepare the recommendations regarding the constructive procedures of column-beam joints. With the stated purpose, the first chapter gives an introduction. The second chapter covers the general knowledge about the behavior of column-beam joints. In the third chapter, theoretical studies are given by explaining the purpose and the reason of the study done. The fourth chapter consisting of the structural analyses carried out in the research is followed by the last chapter in which discussions and suggestions are presented. The stress condition of column-beam joints in high-rise RC buildings under severe earthquake forces is analyzed using a commercial software structural analysis program (SAP 2000) is compared to: 1) cracking conditions of the buildings experiencing real earthquakes, 2) those of obtained from experimental studies and 3) those calculated from theoretical methodologies. This comparison has shown that the results are compatible with each other. Finally, the maximum values of stresses of column-beam joints are defined and these regions are recommended to be taken into account when preparing the constructive methods of column-beam joints at RC buildings. Key Words : Column-beam joints, constructive methods, RC buildings, earthquake forces, SAP 2000.