Antalya'da seralarda yaygın kullanılan bazı tarım ilaçlarının domates ve hıyardaki kalıntı miktarlarının yıkama, soyma ve süreye bağlı değişimi
Residue contents of some pesticides commonly used in greenhouses in Antalya on tomatoes and cucumbers and their variation depending washing peeling and time
  1. Tez No: 169778
  2. Yazar: MEHMET FATİH CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET ANTALYA'DA SERALARDA KULLANILAN BAZI TARIM İLAÇLARININ DOMATES VE HIYARDAKİ KALINTI MİKTARLARININ YIKAMA, SOYMA VE SÜREYE BAĞLI DEĞİŞİMİ Mehmet Fatih CENGİZ Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Mayıs 2004, 97 sayfa Bu çalışmada, iki ayrı serada yetiştirilen domatesler üzerine kontrollü bir şekilde farklı zamanlarda Çaptan ve Procymidone ile iki ayrı serada yetiştirilen hıyarlar üzerine DDVP ve Diazinon uygulaması yapılmıştır. Kontrol örnekleri ilaç uygulamadan önce, birinci grup hemen ilaçlamayı takiben, ikinci grup domateslerde 14 gün, hıyarlarda 4 gün beklenerek alınmış, her iki grupta yıkamanın, soymanın ve buzdolabında +4 °C'de domateslerde 7 ve 14 gün, hıyarlarda 3 ve 6 gün depolamanın bu ilaçların örnekler üzerindeki kalıntı miktarı üzerine etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlan, kalıntı miktarı incelenen tüm tarım ilaçlarının prospektüslerinde belirtilen bekleme sürelerine uyulduğunda, kalıntı miktarlarının kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu, ayrıca yıkama, soyma gibi çeşitli mutfak uygulamalarının ve buzdolabında +4 °C'de belirli sürelerde depolamanın da kalıntı miktarlarını azaltıcı etkisinin bulunduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Tarım ilacı, kalıntı, domates, hıyar, yıkama, soyma, depolama, hasat, Çaptan, Procymidone, DDVP, Diazinon JÜRİ :Prof. Dr. Muharrem CERTEL (Danışman) Prof. Dr. Nalan GÖKOĞLU Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESIDUE CONTENTS OF SOME PESTICIDES COMMONLY USED IN GREENHOUSES IN ANTALYA ON TOMATOES AND CUCUMBERS AND THEIR VARIATION DEPENDING ON WASHING PEELING AND TIME Mehmet Fatih CENGİZ M. Sc. Thesis in Food Engineering Adviser: Prof. Dr. Muharrem CERTEL May 2004, 97 pages In this study, carried out controlled applications of Çaptan and Procymidone on growed tomatoes in two different greenhouses and of DDVP and Diazinon on growed cucumbers in two different greenhouses at different times. Control samples were collected before application, the first group of samples were collected immediately after the application and second group collected application 14 days later in tomatoes, 4 days later in cucumbers.. The effects of washing, peeling and predetermined storage period at 4 °C 7 and 14 days in tomatoes, 3 and 6 days in cucumbers on the reduction of residue levels in the plant tissues were investigated in two groups. Results showed that waiting the recommended post-application intervals indicated on the prospectuses of all the pesticides lowered the residue levels to within acceptable limits. Culinary applications such as washing and peeling and refrigeration storage were also effective in reducing the residue levels. KEY WORDS: Pesticide, residue, tomato, cucumber, washing, peeling, storage, harvest, Çaptan, Procymidone, DDVP, Diazinon COMMTTEE :Prof Dr. Muharrem CERTEL (Adviser) Prof. Dr. Nalan GÖKO?LU Assoc. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN