Polimer katkı malzemelerinin beton yollara etkileri ve kullanım alanları
The effects of polymer materials on concrete pavements as an additive and their application areas
  1. Tez No: 169793
  2. Yazar: SERDAR ÜSTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN SÜTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Polimer Katkı Malzemelerinin Beton Yollara Etkileri ve Kullanım Alanları Serdar USTEK Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İlhan SÜTAŞ Mayıs 2005, 93 sayfa Türkiye'de esnek yol üstyapılarına göre daha ekonomik bir çözüm olarak görülmeye başlanan beton yollar, dayanıklılıklarının da yüksek olması nedeniyle daha uzun ömürlü yapılardır. Bu yapıların ömürlerini ise polimer katkı malzemelerini kullanarak daha da uzatmak mümkün olabilir. Polimerler, Türkiye'de ve dünyada çok az kullanılan katkı malzemeleri olmakla beraber son yıllarda kullanım alanları giderek artış göstermiştir, özellikle son 25 yıllık zaman zarfında kendilerine inşaat malzemeleri arasında haklı bir yer edinmişlerdir. Polimer içeren betonlar, üretim teknolojisi ve üretim şekillerine göre; polimer katkılı beton (PCC), polimer betonu (PC) ve polimer emdirilmiş beton (PIC) olarak adlandırılmaktadır. Polimer katkı malzemeleri betonun eğilme dayanımını büyük ölçüde arttıran malzemelerdir. Beton yollar gibi yüksek eğilme dayanımına ihtiyaç duyan yapılarda, bu malzemelerin kullanılması büyük yararlar sağlayabilir. Eğilme dayanımının yanında betonun durabilitesini ve aşınmaya karşı direncini de geliştiren bu katkı malzemelerinin yardımıyla servis süresi daha uzun ömürlü olan yollar yapmak mümkün olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Beton Yollar, Polimer, Polimer Betonu JÜRİ: Prof. Dr. ilhan SÜTAŞ Prof. Dr. Fikret TÜRKER Doç. Dr. Mehmet SALTAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Polymer Materials on Concrete Pavements as an Additive and their Application Areas Serdar USTEK M. Sc. Thesis, Department of Civil Engineering Adviser: Prof. Dr. îlhan SÜTAŞ May 2005, 93 pages Concrete pavements which are seen as a more economic solution than asphalt pavements in Turkey, have more service life because of their high durability. This lenght of life can be best increased by polymer materials as an additive. In recent years, although they are rarely used additives all over the world, polymers themselves have found larger application areas. This fact has been realised especially in the last 25 years. Concrete - polymer composites include polymer - modified concrete (PMC), polymer concrete (PC), polymer - impregnated concrete (PIC), according to their production technology and styles. Polymer additives are the materials rising the bending strength of concrete importantly. In the structures requiring high bending strength such as concrete pavements, using these type of materials could be a great opportunity. Consequently, it can be possible to build brend new pavements having longer life of service by means of these additives which improve not only bending strength but also durability and abrasion resistance of concrete. KEY WORDS: Rigid Pavements, Polymers, Polymer Concrete COMMITTEE: Prof. Dr. İlhan SÜTAŞ Prof. Dr. Fikret TÜRKER Assoc. Prof. Dr. Mehmet SALTAN n