Birinci kuantize bir modelde paralel levhalar arasında Casimir olayı
The Casimir effect between two parallel plates in a first quantized model
  1. Tez No: 169794
  2. Yazar: AYSEVİL SALMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİKE YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET BİRİNCİ KUANTIZE BİR MODELDE PARALEL LEVHALAR ARASINDA CASİMİR OLAYI AYSEVIL SALMAN Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Melike B. YÜCEL Nisan 2005, 43 Sayfa Bu çalışmada, elektron ve fotonu birinci kuantize bir modelde birleştirerek elektrodinamikteki bazı ışınım süreçlerini inceleyen Yücel ve Ünal'ın (2002) çalışması temel alınarak“paralel levhalar arasında Casimir olayı”incelenmektedir. Paralel levhalar arasında Casimir olayının bu modelle araştırılması, Casimir kuvveti'nin ve enerjisinin ortaya çıkma nedeni hakkında yeni bir fikir vermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Birinci kuantizasyon, boşluk dalgalanmaları, sıfır nokta enerjisi, boşluk kutuplanması, foton dalga fonksiyonu, elektron dalga fonksiyonu, foton yayıcısı, elektron yayıcısı, ışınımsal süreçler, elektron ve foton etkileşmeleri, çift oluşumu, çift yokolması JÜRİ : Yard. Doç. Dr. Melike B. YÜCEL (Danışman) Prof. Dr. Nuri ÜNAL Doç. Dr. Mustafa DEMİRCİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CASIMIR EFFECT BETWEEN TWO PARALLEL PLATES IN A FIRST QUANTIZED MODEL AYSEVIL SALMAN M. Sc. in Physics Adviser: Asst. Prof. Dr. Melike B. YÜCEL April 2005, 43 pages In this work, we fundamentally used the work“the some radiative processes in electrodynamics in a model in which electron and photon are first quantized”studied by Yücel and Ünal (2002) and discused the Casimir effect between two parallel plates. Searching Casimir effect between parallel plates with this model gives a new idea about the reason why Casimir effect and energy occurs. KEY WORDS: First quantization, vacuum fluctuations, zero point energy, vacuum polarization, photon wave function, electron wave function, photon propagator, electron propagator, radiative processes, electron and photon interactions, pair production, pair annihilation Commitee : Asst. Prof. Dr. Melike B. YÜCEL (Adviser) Prof. Dr. Nuri ÜNAL Assoc. Prof. Dr. Mustafa DEMİRCİ u