Pamuk çeşitlerinde görülen farklı hav rengi ve yoğunluğunun verim ve verim unsurlarının değişimine olan etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 169796
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAY GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Pamuk tohumluklarının çeşit yeknasaklığı açısın dan genel görünümü bozan, hav rengi yönüyle farklı ve yarı çıplak tohumların verim ve verim unsurlarına olan et kilerini arattırmak için ele alınan bu çalışma, 1984 yılında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yapılmıştır. Çalışmada, Çukurova Bölgesi' nin standart pamuk çeşitlerinden Çukurova 1518 ile Ç.Ü, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü-' nde melezleme ıslah yöntemi ile elde edilip Bölge Çeşit Deneme Müdürlüğü' ne gönderilen ÇÜZF 75 çeşitlerini içinden seçilen ve dejenere tohumlar diye adlandırılan yeşil, kahverengi havlı, yarı çıplak tohumlar ve normal beyaz havlı tohumlar materyal olarak ele alınmıştır. Deneme tesadüf blokları deney deseninde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmadan, hav rengi yönünden farklı ve yarı çıplak tohumlu bitkilerin; beyaz havlı tohumlu bitkilere göre, Çukurova 1518 çeşidinde koza sayısı, odun da lı sayısı, kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı yönünden} ÇÜZF 75 çeşidinde ise koza sayısı, koza kütlü ağırlığı, yüz tohum ağırlığı yönünden önemli sapmalar gösterdiği, buna karşılık, her iki çeşidin farklı hav renkli tohumlu bitkileri arasında bitki boyu ve meyve dalı sayısı yönün den önemli bir farklılığın oluşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 25- SUMMARY This study was conducted to determine the efect of seeds with different colour of the fuzz and seminaked seeds which spoil varietal homogeny of cotton seed on the yield and yield components. -The trials were carried out in the experimental field of Agricultural Faculty, Univer sity of Çukurova, during the cotton growing period of the year 1984. In the study, the seeds with green and brown colour of the fuzz, seminaked seeds and the seeds with white colour of the fuzz called as degenerated seeds and. selected from Çukurova 1518 cotton variety which is one of the registered standart cotton variety of Çukurova Region, and ÇÜZF 75 cotton variety which was obtained by. the method of cross breeding and sent to directorate of regional variety trials were used as experimental material. The trial were arreinged in randomized block design with 3 replications. As a result of this study, it was determined that plants from the seeds with different colour of fuzz, arid the seminaked seeds of Çukurova 1518 cctton variety sho wed significent deviations from plants with white colour of fuzz in number of boll, number of monopodial branches, seed cotton yield and lint index, white those from seeds with above mentional properties of Ç.Ü.Z.F. 75 cotton variety showed significant deviations in number of boll, weight per boll and weight of 100 seeds. There was no difference in plant heigh and number of sympodial branches between plants from seeds with different colour of down of both varieties.