Yerde barındırmada değişik taban ayrıntılarının etlik piliçlerdeki bacak kusurlarına etkisi
The effects of various floor details on leg disorders of broilers raised on litter-slat systems with perch
- Tez No: 169797
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİM MUTAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET YERDE BARINDIRMADA DEĞİŞÎK TABAN AYRINTILARININ ETLİK PİLİÇLERDEKİ BACAK KUSURLARINA ETKİSİ ÖZGÜR BARIŞ BİRGÜL Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Salim MUTAF Nisan 2005, 71 Sayfa Bu çalışmada, yerdeki değişik barındırma koşullarının etlik piliçlerdeki bacak kusurlarına olan etkilerinin ve bu kusurların azaltılabilme olanaklarının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu nedenle, yetiştirme sistemine bağlı olan bacak kusurlarından; açısal kemik kusurları, tibial diskondroplazi (TD), ayak tabanı ve metatarsus yanıkları, yürüme kabiliyeti, tibia ve femur kemikleriyle ilgili ölçümlere bakılmıştır. Ayrıca tibia kemiğinde kurumadde, kül, kalsiyum, fosfor, hacim ve kemik dayanıklılığı incelenmiştir. Canlı kütleler ve yem tüketimleri hesaplanmış, aynı zamanda denemenin 4. ile 7. haftaları arasında etlik piliçlerin hareket yeteneklerini belirlemek için tünek kullanımı üzerine gözlem yapılmıştır. Denemede uygulanan tünek grupları yatay tünek, 10° eğimli tünek, 20° eğimli tünek, 40° eğimli merdiven tünek ve kontrol gruplarından oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF VARIOUS FLOOR DETAILS ON LEG DISORDERS OF BROILERS RAISED ON LITTER AND LITTER-SLAT SYSTEMS WITH PERCH ÖZGÜR BARIŞ BIRGUL M.Sc. Thessis, Department of Animal Science Adviser: Prof. Dr. Salim MUTAF April 2005, 71 Pages In this research, the aim was to determine the effects of various floor details on leg disorders of broilers raised on litter and litter-slat systems with perch. Therefore, angular bone deformations, tibial dyschondroplasia (TD), foot and hock burns, uncoordinated walks, tibia and femur dimensions were investigated. Mass gains and feed consumptions of broilers were also calculated, and capability of perch use observed in order to determine the movement ability of broilers, between 4th and 7th weeks. In this experiment, five experiment groups were used as horizontal perch, 10° angular perch, 20° angular perch, 40° angular ladder perch and control. The experiment was lasted at seven weeks. There weren't significant differences among the groups for live mass and for group and sex interaction.