Yap-işlet-devret modeli ve Türkiye uygulaması
Built-operate-transfer model and the Turkey case
  1. Tez No: 169795
  2. Yazar: DENİZ AYTEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET YAP-tŞLET-DEVRET MODELİ ve TÜRKİYE UYGULAMASI Ş. Deniz AYTEM Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ Mayıs 2005, 98 Sayfa Çalışmada, modelin bugüne kadar yapılan Türkiye ve Dünya üzerindeki bazı uygulamaları literatür çalışması yapılarak incelenmiştir. Buna göre modelin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kabul edilmesinin gerekçeleri de farklılık taşıdığı görülmüştür. Gelişmiş ülkelerde modelin uygulama sebebi, kamusal mal ya da hizmetlerin özel sektöre devri olurken, gelişmekte olan ülkelerde ise daha çok finansman sıkıntısı ve hizmetleri yerine getirmede kamunun yetersiz kalmasıdır. Yap-işlet-deyret modeli avantajlı olduğu kadar bazı sakıncaları da beraberinde getirmektedir. Projeye yabancı firmaların da katılımıyla ülkeye ileri teknoloji ve yabancı sermaye girişi, iş etkinliğinin artması ve bölgeler arasındaki kalkınmışlık farklılığının mümkün olduğu ölçüde giderilmesi modelde sağlanan önemli avantajlardır. Bununla birlikte maliyetin yüksek oluşu, finansman kaynaklarının bulunmasında güçlük çekilmesi, işletme süresinin uzun oluşu, proje içeriğinde birçok taraf olması, ülkenin siyasi ve ekonomik koşulları gibi faktörler de modelin dezavantajlarıdır. Çalışmada, modelin uygulanması aşamasında ortaya çıkabilecek olumlu ve olumsuz taraflar incelenmekte ve olumsuz etkilerin giderilmesi için önlemler önerilmektedir ANAHTAR KELİMELER: Yap-Işlet-Devret (YÎD) Modeli, özel sektör girişimi, risk, altyapı, imtiyaz.JURI: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ (Danışman) Prof. Dr. Fikret TÜRKER Prof. Dr. Nilay KESKİN u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BUILT-OPERATE-TRANSFER MODEL AND THE TURKEY CASE Ş. Deniz AYTEM M.S. Thesis; Department of Civil Engineering Adviser: Yrd. Doç. Dr. Aynur KAZAZ May 2005, 98 pages In this study, some research works related with the applications of the model around the world will be examined as well. This model varies naturally according to the country. Thus, the difference of the model between the developing and developed countries will be find out. For example, to transfer the public proporties and services to the private sector is the fundamental reason of the application of this model in developed countries whereas the difficulty in providing finance and the incompetence in performing the public services are the main causes in developing countries. The access of the advanced technology and foreign capital to the country due to entering the foreign firms to the project; the improvement in productivity; and the decreasing level of the variance in the development rates amongst the regions in the country are the main advantages of the model. However, this model has also some shortcomings. These are: excessive project cost; the difficulty in providing finance; the long period of operate stage; being too many sides; the negative political and economical conditions; etc. In the study, these positive and negative aspects of this model will be investigated in practice, and the remedial measures against the complications will be suggested. mKEY WORDS: Build-Opereate Transfer (BOT) Model, private sector participation, risk, infrastructure, concession. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Aynur KAZAZ (Adviser) Prof. Dr. Fikret TÜRKER Prof. Dr. Nilay KESKİN iv