Avrupa Birliği'nde standardizasyon ve Türkiye'nin uyumu
- Tez No: 43065
- Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye deki standardizasyon uygulamaları ile Avrupa Birliği`ndeki standardizasyon uygulamaları arasındaki farklılıkları ortaya koyarak bunların giderilmesi için alınması gerekli önlemleri saptamaktır. Öncelikle standardizasyon kavramı ve standardizasyonun dış ticarette tarife dışı teknik engeller içindeki yeri ortaya konulmuştur. Daha sonra Avrupa Birliği'nin standardizasyon politikaları ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nde ulusal standardlardan kaynaklanan teknik engellerin ticaret üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek amacıyla yeni yaklaşım çerçevesinde bir politika benimsenmiştir. Türkiye ile Avrupa Birliği'nin standardizasyona yönelik ilişkileri bu yaklaşım çerçevesinde şekillenecektir. Türkiye'deki standardizasyon uygulamaları da tarihsel gelişimi içerisinde incelenmiş ve günümüze kadar getirilmiştir. Son olarak, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında kurulacak olan Gümrük Birliği çerçevesinde Türk mevzuatının AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi için yerine getirilmesi gereken çabalar irdelenmiştir. Sonuç olarak, standardizasyon çalışmalarının, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği açısından geciktirilmeden öncelikle gerçekleştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to stabilize the required precautions to defect the differences between the standardization applications in Turkey and standardization applications in European Community. First of all, the term standardization and it's place at technical handicaps out of price list in foreign trade have been brought up. Then European Community's standardization politics have been taken charge. In order to defect negative effects national standards caused in European Community on trade, a new approach politics has been considered. The relationship about standardization between Turkey and European Community will be formed for the sake of this approach. Standardization applications in Turkey have been examined in their historical development and brought up to date. Finally, at the frame of Customs Union that will be settled between Turkey and AB, the required effects for agreement between Turkish regulations and AB regulations have been inspected. As a result, for the future of the relationships between Turkey and AB, standardization studies should firstly be confirmed.