Kıl keçilerinde büyüme ile ilgili bazı özelliklere ait fenotipik ilişkiler ve büyüme eğrileri üzerinde bir araştırma
A research on phenotypic relationship and growth curves related to some growth characteristics in hair goat
  1. Tez No: 169823
  2. Yazar: UMUT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ZAFER ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada kıl keçilerinde büyüme ile ilgili çeşitli özellikler arası fenotipik ilişkiler saptanmış ve büyüme eğrileri çizilmiştir. Deneme, Antalya İli Kovanlık Köyünde bulunan bir yetiştirici sürüsünde yürütülmüş olup, araştamamn hayvan materyalini 28'i dişi 30'u erkek olmak üzere toplam 58 baş kıl keçisi oluşturmuştur. Araştırmada canlı ağırlık ile çeşitli vücut ölçüleri arasında hesaplanan korelasyon katsayıları dişilerde ve erkeklerde sırasıyla; cidago yüksekliği (r = 0.958 ve r = 0.943) ; vücut uzunluğu (r = 0.963 ve r = 0.908) ; göğüs derinliği (r = 0.968 ve r = 0.929) ; göğüs çevresi (r = 0.973 ve r = 0.951) ; kürekler arkası göğüs genişliği (r = 0.812 ve r = 0.924) ve but çevresi için (r = 0.971 ve r = 0.964) olarak bulunmuştur. Araştırmada üzerinde durulan bir diğer özellik de tekrarlanma derecesi olup, cardı ağırlığın tekrarlanma derecesi dişilerde 0.73, erkeklerde 0.67 ; but çevresinin 0.61, 0.62 ; cidago yttksekliğmin 0.56, 0.63 ; göğüs çevresinin 0.70, 0.67 ; göps derinliğinin 0.57, 0.49 ; kürekler arkası göğüs genişliğinin 0.57, 0.57 ve vücut uzunluğunun 0.40, 0.52 olarak bulunmuştur. Çalışmada ayrıca dişi ve erkeklerde oluşturulan bazı değişken setleri arası ilişkiler kanonik korelasyon yöntemiyle incelenmiş ve canlı ağırlıkların büyüme eğrileri de çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pages In this study, it was aimed to determine to the phenotypic relationships between some growth characteristics. The research was conducted in the Kovanlık Village of Antalya at the farm conditions. Animal material of the research was 58 hair goat of which 28 female and 30 male. Correlation coefficients between live weight and some morphometric measurments calculated in females and males respectively ; the wither height 0.958, 0.943 ;? body length 0.963, 0.908 ; depth of breast 0.968, 0.929 ; round of breast 0.973, 0.951 ; width of breast behind scapula 0.812,0.924 and round of rump 0.971,0.964. Repeatabilities of the same characteristics in females and males are also determined as follows resp. ; live weight 0.73, 0.67 ; the wither height- 0.56, 0.63 ; body length 0.40, 0.52 ; depth of breast 0.57, 0.49 ; round of breast 0.70, 0.67 ; width of breast behind scapula 0.57, 0.57 and round of rump 0.61, 0.62. In this study, it was also calculated canonical correlation coefficients between variable sets and fitting growth curves to express changes in live weight depending on time in males and females. Gompertz growth model was used to fit the growth curve.