Arpa mutantlarında morfolojik kök karakterlerinin belirlenmesi
Determination of morphological root characters in barley mutants
- Tez No: 169829
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ÇAĞIRGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET ARPA MUTANTLARBSDA MORFOLOJİK KÖK KARAKTERLERİNİN BELİRLENMESİ M. Onur ÖZBAŞ Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. İlhan ÇAĞIRGAN Nisan 2002, 39 Sayfa Bu çalışma, farklı büyüme özellikleri gösteren toplam ondokuz adet arpa (Hordeum vulgare L.) çeşit ve mutant hattının, kök özelliklerini, varyans komponentlerini, kalıtım derecesini ve ölçülen özellikler arasındaki ilişkileri belirlemek üzere 2001 yılında yürütülmüştür. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre iki tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Materyal cocopeat-perlit karışımında sera koşullarında yetiştirilmiştir. En uzun kök uzunluğu, toplam kök uzunluğu, fide uzunluğu, kök ağırlığı, toprak üstü fide ağırlığı ile kök ağırlığı/toprak üstü fide ağırlığı oram ekimden sonra 7., 14. ve 21.günde ölçülmüştür. Elde edilen verilere varyans analizi ve Duncan testi uygulanmıştır. Bundan başka, ölçülen her bir özellik için varyans kompentleri yöntemiyle geniş anlamda kalıtım derecesi tahminleri yapılmış ve ölçülen özellikler arasındaki ilişkiler basit korelasyon katsayılarıyla belirlenmiştir. Kaya mutantı olan erkenci özelliğe sahip m-k-1 toplam kök uzunluğu ve en uzun kök uzunluğu bakımından, Quantum ve mutantı m-q-54 ise ölçülen bütün özellikler bakımından genelde üstün değerler göstermeleriyle dikkati çekmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: Arpa, kök özellikleri, varyans komponentleri, kalıtım derecesi, korelasyon JÜRİ: Prof. Dr. M. İlhan ÇAĞIRGAN Prof. Dr. M. Emin TUGAY Prof. Dr. Metin B. YILDIRIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF MORPHOLOGICAL ROOT CHARACTERS IN BARLEY MUTANTS M. OnurÖZBAŞ M.S. Thesis in Department of Field Crops Adviser. Prof.Dr. M. İlhan ÇA?IRGAN April 2002, 39Pages This study was carried out to determine the variance components, heritabilities, and correlation coefficients of root traits in nineteen barley (Hordeum vulgate L.) mutants with different growth habit in 2001. The material was grown in cocopeat-perlite mixture under greenhouse conditions in a randomised complete blocks design with two replications. The longest root length, total root length, shoot length, root dry weight, shoot dry weight, and root/shoot dry weight were measured in 7., 14. and 21. days respectively, after sowing. The data obtained were subjected to variance analysis and Duncan's Multiple New Range Test. Also, broad-sense heritabilities were estimated and relationships among the characters measured were determined by simple correlation coefficients. The mutant of Kaya, m-k-1, was superior with respect to total root length and the longest root length comparing to the other entries whereas Quantum and its mutant, m-q-54, had generally superior means for all the traits measured. KEY WORDS: Barley, root traits, variance components, heritability, correlation COMMITTEE: Prof. M. İlhan ÇA?IRGAN Prof. M. Emin TUGAY Prof. Metin B. YILDIRIM ıı