Tohumdan yetiştirilen bazı standart ve hybrid papaya (Carica papya L.) çeşitlerinin Antalya koşullarında örtüaltında yetiştirme olanakları
The growing possibilities of some standard and hybrid papaya (Carica papya) cultivars under protected cultivation in Antalya condition
- Tez No: 169833
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİDE GÜBBÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET TOHUMDAN YETİŞTİRİLEN BAZI STANDART VE HYBRİD PAPAYA (CAMCA PAPAYA L.) ÇEŞİTLERİNİN ANTALYA KOŞULLARINDA ÖRTÜALTEVDA YETİŞTİRME OLANAKLARI ESMA GÜNEŞ (DEMIRAL) Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hamide GÜBBÜK Nisan 2005, 73 Sayfa Bu çalışma 2004-2005 yıllan arasında Antalya'nın Alanya ilçesinde plastik serada yürütülmüştür. Araştırmada deneme materyali olarak 'Sunrise Solo', 'Red Lady', 'Tainung', 'SS-45', 'BH-65' ve 'Sel-42' papaya çeşitleri kullanılmıştır. Optimum çimlenme oranını ve süresini belirlemek için tohumlara değişik ön işlemler yapılmıştır, (a) kontrol; (b) uç kesme (1-2 mm); (c) 24 ve 48 saat suda bekletme; (d) 40 °C'deki sıcak suda 10, 15 ve 20 dakika bekletme; (e) 250-500-750-1000 ppm GA3 çözeltisinde 24 saat bekletme. Uygulamalar sonucu elde edilen papaya fidanları örtüaltına dikilmiş ve bu bitkilerde 1 yıl boyunca bazı fenolojik ve pomolojik özellikler ile verim değerlerine ilişkin gözlemler yapılmıştır. Çimlenme özelliklerine ilişkin araştırma bulguları, çeşitlere göre değişmekle birlikte çimlenme oranının % 6.67 ile % 97.78 ve çimlenme süresinin ise 7 ile 20 gün arasında değiştiğini göstermiştir. Çimlenme oram ve süresi bakımından en iyi sonucu, 'Sunrise Solo', 'Red Lady' ve 'Tainung' çeşitlerinde değişik konsantrasyonlardaki GA3 çözeltisinde (250-1000 ppm) 24 saat bekletme, 'SS-45', 'BH-65' ve 'Sel-42' çeşitlerinde ise 40 °C'deki sıcak suda farklı sürelerde bekletme uygulamaları vermiştir. En yüksek çimlenme oranı 'Red Lady' çeşidinde % 97.78 ile 750 ppm GA3 çözeltisinde tohumların 24 saat bekletilmesi uygulamasında kaydedilmiştir. En kısa çimlenme süresi ise 'Tainung' çeşidinde 7 gün ile tohumların 250 ppm GA3 çözeltisinde 24 saat bekletme uygulamasında saptanmıştır. Sonuç olarak, 'Sunrise Solo', 'Red Lady' ve 'Tainung' çeşitlerinde değişik konsantrasyonlardaki GA3 çözeltisinde 24 saat bekletme uygulaması, 'SS-45', 'BH-65' ve 'Sel-42' çeşitlerinde ise 40 °C'deki sıcak suda bekletme uygulamaları tavsiye edilmiştir. Örtüaltı yetiştiriciliğinde fenolojik özellikler (bitki boyu, ilk çiçeklerime yüksekliği, dikimden çiçeklenmeye kadar geçen süre ve çiçeklenmeden derime kadar geçen süre) ve verim değerleri bakımından en iyi sonucu 'Red Lady' ve 'Tainung' çeşitleri vermiştir. Meyve ağırlığı, C vitamini ve meyve eti sertliği bakımından ise 'Sunrise Solo' çeşidi diğer çeşitlere göre daha avantajlı bulunmuştur. Araştırma sonucunda, örtüaltı papayayetiştiriciliği için yüksek verim ve meyve kalitesinden dolayı 'Red Lady' ve 'Tainung' çeşitleri tavsiye edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Carica papaya, çimlenme, çeşit, adaptasyon, örtüaltı, verim, kalite JURI: Yrd. Doç. Dr. Hamide GÜBBÜK Prof. Dr. Lami KAYNAK Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE GROWING POSSIBILITIES OF SOME STANDARD AND HYBRID PAPAYA (CARICA PAPAYA) CULTIVARS UNDER PROTECTED CULTIVATION IN ANTALYA CONDITION ESMA GÜNEŞ (DEM İR AL) M. Sc. Thesis in Horticultural Department Adviser: Assoc Prof. Dr. Hamide GÜBBÜK April 2005, 73 Pages This study was carried out to determine germination characteristcs and the best papaya cultivars for growth under cover (plastic greenhouse) in Antalya. The study was conducted using 'Sunrise Solo', 'Red Lady', 'Tainung', 'SS^15', 'BH-65' and 'Sel-42'. The following pre-sowing treatments were applied to determine the optimum percent and speed of germination, (a ) control; (b) cutting the seed tips (1-2 mm); (c) soaking seeds in cool water (18±2 °C) for 24 and 48 hours; (d) soaking seeds in hot water (40 °C) for 10, 15 and 20 second; and (e) soaking the seeds in 250-500-750-1000 ppm GA3 treatments for 24 hours. Seedlings produced from these tests were grown under cover for 1 year and phenological and pomological properties and yield quantities were investigated. Germination of the cultivars varied from 6.67 % to 97.77 % and germination time ranged from 7 to 14 days. Pretreatment with GA3 (250-1000 ppm) for 24 hours was the best treatment for germination percentages and germination time for 'Sunrise Solo', 'Red Lady' and 'Tainung', but optimum GA3 concentration varied with the cultivar. Pretreatment with soaking seeds in hot water (40 °C) gave the best result for both seed germination percentages and germination time for 'SS-45', 'BH-65' and 'Sel-42'. Fast germination was produced with the GA3 treatments depending on concentration. 'Red Lady' seeds treated with 750 ppm GA3 for 24 hours had the highest germination percentage with 97.78%. 'Tainung' had the shortest germination time when treated with 500 ppm GA3 treatments for 24 hours and germinated in 7 days. Overall we recommend pretreatments with GA3 for 'Sunrise Solo', 'Red Lady' and Tainung' and soaking seeds in hot water for 'SS-45', 'BH- 65' and 'Sel-42'. 'Red Lady' and 'Tainung' cultivars had the best phenological features (plant height, flowering height, time from planting to flowering and from flowering to harvest) and yield when grown under cover. 'Sunrise Solo' was superior to the other cultivars based on fruit weight, vitamin C, taste and firmness. Overall, 'Red Lady' and 'Tainung' were 111recommended due to their high yield under protected cultivation and acceptable fruit features. KEYWORDS: Carica papaya, germination, cultivar, adaptation, protected cultivation, yield, quality COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Hamide GÜBBÜK Prof. Dr. Lami KAYNAK Prof. Dr. Osman KARAGÜZEL iv