Genelleşmiş kayma operatörünün doğurduğu parabolik potansiyeller uzayı
On space of parabolic potentials generated by the generalized translation operator
- Tez No: 169836
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAM ALİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET GENELLEŞMIŞ KAYMA OPERATÖRÜNÜN DOĞURDUĞU PARABOLİK POTANSİYELLER UZAYI Sinem SEZER Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İlham ALİYEV Mayıs 2005, 53 Sayfa Bu tez çalışmasının amacı; Genelleşmiş kayma operatörünün doğurduğu parabolik Bessel potansiyelleri uzayım nitelendiren özellikleri belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için ilkönce; B-parabolik potansiyel ve B-parabolik potansiyeller uzayı tanımlandı. Daha sonra da anizotropik ve ağırlıklı sonlu fark ve bu fark ile ilişkili özel bir operatörler ailesi tanımlandı. Son olarak da, bu operatörler ailesi kullanılarak, sözü edilen uzayın önemli bir karakterizasyonu elde edildi. ANAHTAR KELİMELER: Laplace-Bessel diferansiyel operatörü, Genelleşmiş kayma operatörü, Fourier-Bessel dönüşümü, B-parabolik potansiyel, ağırlıklı Lp-uzayı, anizotropik ve ağırlıklı sonlu fark. JÜRİ: Prof. Dr. İlham ALİYEV (Danışman) Prof. Dr. Veli KURT Prof. Dr. A. Aziz ERGİN Prof. Dr. Orhan GÖLBAŞI Doç. Dr. Abdulkadir Ceylan ÇÖKEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON SPACE OF PARABOLIC POTENTIALS GENERATED BY THE GENERALIZED TRANSLATION OPERATOR Sinem SEZER Ph. D. Thesis in Mathematics Adviser: Assoc. Prof. Dr. İlham ALIYEV May 2005, 53 Pages The work presented in this thesis is on the space of parabolic potentials. The aim of this thesis is to characterize the space of parabolic potentials generated by the generalized translation operator. Therefore, firstly, definitions of B-parabolic potentials and the space of B-parabolic potentials are given. Then anisotropic and weighted finite difference together with the suitable family of operators are cons tituted. Finally, the main result of this thesis is obtained by using concepts above mentioned. KEY WORDS: Laplace-Bessel differential operator, Generalized translation operator, Fourier-Bessel transform, B-parabolic potential, weighted Lp-space, ani sotropic and weighted finite difference. COMMITTEE : Prof. Dr. İlham ALIYEV (Adviser) Prof. Dr. Velİ KURT Prof. Dr. A. Aziz ERGİN Prof. Dr. Orhan GÖLBAŞI Doç. Dr. Abdulkadir Ceylan ÇÖKEN ii