Hidrolik türbin tasarımı
Hydraulic turbine design
  1. Tez No: 169846
  2. Yazar: ERDEN PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET HİDROLİK TÜRBİN TASARIMI ERDEN PEKMEZCİ Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Halit KARABULUT Haziran 2005, 87 sayfa Bu çalışmada hidrolik türbin tipleri incelenerek, tasarım amacıyla bir türbin tipi seçilmiştir. Seçilen bu türbin tipinin tasarım parametreleri belirlenerek belirli net düşü ve debi değerleri için türbin ve yardımcı teçhizatlarının tasarım yapılmıştır. Ayrıca elde edilen parametreler birleştirilerek Fortran programlama dilinde bir türbin tasarım programı yazılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hidrolik türbin, Francis türbini, hidrolik enerji, hidroelektrik santral JÜRİ: Prof. Dr. Halit KARABULUT Prof. Dr. Osman YALDIZ Doç. Dr. Ahmet KÜRKLÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HYDRAULIC TURBINE DESIGN ERDEN PEKMEZCİ M.Sc. in Mechanical Engineering Adviser: Prof. Dr. Halit KARABULUT June 2005, 87 pages In this study, hydraulic turbine types are examined and one of these types is chosen for designing. By determining the design parameters of the chosen türbin type, the turbine and the it's auxiliary equipments are designed for a certain net head and velocity. Besides according to these parameters, a turbine design programme is written in Fortran language. KEY WORDS: Hydraulic turbine, Francis turbine, hydraulic energy, hydropower plant COMM1TEE: Prof. Dr. Halit KARABULUT Prof. Dr. Osman YALDIZ Assoc. Prof. Dr. Ahmet KÜRKLÜ 11