Nikel (II)-tiyosiyanat komplekslerinin ardışık oluşum sabitlerinin belirlenmesi
The consecutive formation of nickel (II)-thiocyanate complexes
- Tez No: 169845
- Danışmanlar: PROF.DR. EFRAİM AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET NİKEL (II) TİYOSİYANAT KOMPLEKSLERİNİN ARDIŞIK OLUŞUM DENGELERİ Uğur CENGİZ Yüksek Lisans Tezi, Kimya ana Bilim Dalı Danışman: Efraim AVŞAR Mayıs 2005, 49 Sayfa Bu çalışmada, geçiş-metal iyonlarından Nikel (II) akseptörü ile çift donör atomu içeren tiyosiyanat ligandının oluşturduğu komplekslerin sulu ortamdaki ardışık dengeleri araştırılmış ve oluşum sabitleri potansiyometrik yöntemle, SCN“ iyon seçici elektrot kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma iyonik şiddeti bir olan perkloratlı bir ortamda ve 25,0 °C sıcaklıkta yapılmıştır. Konu ile ilgili denel ve kuramsal ön bilgiler ayrıntılı bir biçimde sunulmuştur. Hesaplamalar grafiksel yöntemle yapılmıştır Araştırmalar sonucun da Nikel(II) ile tiyosiyanat anyonu arasında tek çekirdekli üç kompleksin oluştuğu belirlenmiştir. Oluşan komplekslerin tüm oluşum sabitleri, sırasıyla, 50 dm3.mor1, 1000 dm6.mol”2 ve 2000 dm9.mol"3 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kompleks Oluşumu, Oluşum Sabitleri, Nikel, Tiyosiyanat, Îyon-Seçici-Elektrot JÜRİ: Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Nuri ÜNAL ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CONSECUTIVE FORMATION OF NICKEL (II) - THIOCYANATE COMPLEXES Uğur CENGİZ M.S. in Chemistry Adviser: Prof. Efraim AVŞAR May 2005, 49 Pages In this study, the consecutive formation of the complexes between the transition metal ion Ni(II) and the ambidantate thiocyanate ion has been studied potentiometrically in an aqueous solution of unit ionic strength at 25,0 °C by using a thiocyanate-ion-selective electrode. Measurements were performed as titrations and calculations have been done by the graphical method. Some useful theoretical and the experimental details are also given in the text. Three mononuclear complexes, in the range of concentrations used, are formed under the prevaling conditions. The values of the overall formation constants have been calculated as 50 dm3.mol“!; 1000 dm6.mol”2and 2000 dm9.mol"3. KEY WORDS: Complex Formation, Stability Constant, Nickel, Thiocyanate, Ion-Selective-Electrode COMMITTEE: Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Nuri ÜNAL 111