Demir depo proteini ferritinin kemoterapötikleri hapsetme özelliklerinin araştırılması ve geliştirilmesi
Investigating and developing chemotherapeutic encapsulation properties of iron storage protein ferritin
- Tez No: 169847
- Danışmanlar: DR. MEHMET AKİF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET DEMİR DEPO PROTEİNİ FERRİTİNİN KEMOTERAPÖTİKLERİ HAPSETME ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI ve GELİŞTİRİLMESİ ECE ŞİMŞEK Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Dr. Mehmet Akif KILIÇ Aralık 2003, 64 Sayfa Bu çalışmada, ferritin proteininin kemoteröpatikleri hapsetme özellikleri araştırılmıştır. Ferritinin alt ünitelerine ayrılmasını sağlamak için pH 2.5 glisin-asetat tamponu, alt ünitelerin tekrar bir araya getirilmesini sağlamak amacı ile de pH 7.4 tris- baz-asetat tamponu kullanılmıştır. Çalışmada, kemoterapide sıklıkla kullanılan doksorubisin-HCl seçilmiştir. Tampon sistemlerle yapılan çalışmalar sonucunda ferritin proteininin tekrar 24 alt ünitelik küresel formu oluşturduğu gösterilmiştir. Üç farklı dozda ilaçla yapılan çalışmalarda ferritin proteininin 24 alt ünitelik küresel formu içerisine doksorubisin-HCl' in hapsedildiği gösterilmiştir. Bu çalışma sonucunda ferritin proteininin yeni bir taşıyıcı sistem olabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ferritin, taşıyıcı sistemler, doksorubisin-HCl JÜRİ: Dr. Mehmet Akif KILIÇ (Danışman) Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN Doç. Dr. Hakan BOZCUK iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATING and DEVELOPING CHEMOTHERAPEUTIC ENCAPSULATION PROPERTIES of IRON STORAGE PROTEIN FERRITIN ECE SİMSEK M.S. in Biology Adviser: Dr. Mehmet Akif KHJC December 2003, 64 pages In this study,4he chemotherapeutic encapsulation properties of ferritin have been investigated. Horse spleen ferritin was dissociated into its subunits at pH 2.5 using glycine-acetate buffer and then reassembled to 24-mer structure in tris-base buffer at pH 7.4. Using this method, the ferritin molecule was succesfully reassembled into its 24- mer spherical form. Doxorubicin-HCl, a chemotherapeutic agent commonely used in cancer therapy, was chosen as a model drug. Three different doses of doxorubicin-HCl were used and it was found that the drug can be encapsulated into internal cavity of 24-meric protein. The study suggests that ferritin has potential of carrying drugs and hence a new drug delivery system. KEYWORDS: Ferritin, drug delivery, doxorubicin-HCl COMMITTEE: Dr. Mehmet Akif KILIÇ Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN Ass. Prof..Hakan BOZCUK iv