Beytepe göletindeki sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'ın büyüme oranlarının incelenmesi
- Tez No: 169851
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada Beytepe göletinde 1983 Mayıs, Temmuz, Ağustos ve 1984 Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında yakalanan 125 ya banıl tip sazanın büyümesi incelenmiştir. Yakalanan bireyler II-VII yaşlar arasında dağılım göstermektedir. Yaş grupları içerisinde IV. yaştakiler en fazla, daha sonra sırasıyla III. ve V. yaş grupları gelmektedir. Bu bireylerin boy dağılımı 16,4 cm. ile 40,0 cm., ağırlık dağılımı ise 79-880 gr. arasındadır. Boyları 20-30 cm. arasın da olan bireylerin oranı % 87,2, ağırlıkları 150-300 gr. arasında olan bireylerin oranı ise % 69' dur. Çalışmamızda incelenen balıklarda büyüme; salt ve oransal büyüme olarak ele alınmıştır. Boy olarak salt büyüme açısından eşeyler arasında II., III., IV. ve V. yaşlarda fark yoktur. Ancak VI yaşındaki dişilerin daha uzun olduğu saptanmıştır. En hızlı oransal boy artışının II yaşında olduğu bulunmuştur. Ağırlık olarak büyüme incelendiğinde II yaşındaki dişilere ait ortalama değerin erkeklerin ortalamasından düşük olduğu, ancak III., IV. ve VI. yaşlar da dişilerin daha ağır olduğu saptanmıştır. Eşeyler arasında boy ve ağırlık açısından istatistiki önem taşıyacak bir farklılık bulunamamıştır. Beytepe göletindeki sazanların kondüsyon değerinin balıkların yaşının artması, ile birlikte düzenli bir şekilde azaldığı, yani vücut şekli değişerek sırt yüksekliği art tığı saptanmıştır. Eşeyler arasında kondüsyon değeri açısından da istatistiki bakımdan anlamlılık taşıyan bir fark bulunamamıştır. Yumurta çapları 0,5-1,50 mm. arasında, ortalama 1,07 mm. olarak ölçülmüştür. Gölette yapılan su analizleri sonucunda çözünmüş oksijen miktarı 7,5-8 mg/lt, pH değeri 7,9-8,7, elektriki iletkenlik 702,4-608,6 /^mhos/cm., tuzluluk % 0,01-0,03, sertlik 7,0, öa++ 22,04 mg/lt, Mg++ 3,65 mg/lt, HC0~ 103,7 mg/lt, Cl“ 110,1 mg/lt ve SO^”.17,4 mg/lt, sıcaklık Mayıs 1984' de 14°C, Ağustosda 24°C olarak saptanmış tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 125 wild type carp were examiaed which were caught in Beytepe pool in May, July, August 1983 and May, _ June, July 1984. The carps were II-VII years old. Of these most of them were IV years old, then come the III and V year old groups. Their lengths are between 16,4-40,0 cm. and weights 79-880 g.. 87,2 % of the popu lation is about 20-30 cm. and 69 % is about 150-300 gr. The growth is accounted for total and proportional growth. There is no difference between the sexes in II, III, XV and V year old groups as length. But V year old female group is found longer than the male group. The highest increasing in length is in the two year old carps. It is found that average weight of the two year old fe male group is lower than the males as weight, but III, IV, V year old females were heavier than males. There is no statistically important weight and length diff erence between sexes. We found that in Beytepe pool the condition factor of carps decreases proportionally with the age, that means the shape of the body changes and the height increases. There is no statistically important difference between sexes in condition factors. Egg diameters are measured between 0,5-1,50 mm. and average İb 1,07 mm. The water analyses in the pool show that; soluble oxygen is 7,5-8 mg/lt, pH 7,9-8,7, electrical conductivity 702,4-608,6 /*mhos/cm, salinity 0,01-0,03 %, hardness 7,0, Ca++ 22,04 mg/lt, Mg++ 3,65 mg/lt, HC0~ 103,7 mg/lt, CI" 110,1 mg/lt and S0T~ 17,4 mg/lt, temperature in 1984 is 14°C and in August 24°0.