Metal alkolatların monoksim ve dioksim ligandlarıyla kompleksleştirme reaksiyonları ve komplekslerin yapı tayinleri
Metal alkolatların monoksim ve dioksim ligandlarıyla kompleksleştirme reaksiyonları ve komplekslerin yapı tayinleri
  1. Tez No: 169852
  2. Yazar: ÖZGÜR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN ŞENGÜL BÜYÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET METAL ALKOLATLARIN MONOKSİM VE DIOKSIM LIGANDLARIYLA KOMPLEKSLEŞTİRME REAKSİYONLARI VE KOMPLEKSLERİN YAPI TAYİNLERİ Özgür AKTAŞ Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Birsen Şengül BÜYÜKTAŞ Aralık 2004, 90 Sayfa Sol-jel prosesinde öncü birim olarak kullanılan metal alkoksitler, hidrolize karşı son derece dirençsiz bileşiklerdir. Bunların hidrolize karşı dayanıklılık kazanması genellikle kelat özelliğe sahip ligandlar ile modifiye edilmesiyle sağlanır. Bu çalışmada, metal alkoksitlerin koordinasyon kimyasında kuvvetli bir kelat özelliğe sahip monoksim ve vic-dioksimlerle kompleksleşme reaksiyonları incelenmiş ve oluşan komplekslerin yapısı aydınlatılmıştır. Bu kapsamda, titanyum tetra n-bütoksit ve zirkonyum tetra n-bütoksit'in salisilaldoksim, dimetilglioksim ve aseton oksim ile kompleksleşme reaksiyonları incelenmiş ve oluşan komplekslerin yapısı elementel analiz, FT-IR ve ^-NMR ile aydınlatılmıştır. Daha sonra titanyum tetra n-bütoksit'in salisilaldoksim, dimetilglioksim ve aseton oksim ile kompleksleştirilen çözeltileri cam yüzeylere spin coating yöntemiyle uygulanmış ve kaplamalar 200, 300, 400 ve 500 °C'de ısısal işlemler tabi tutulmuştur. Bu kaplamaların kırılma indisi değerleri ve hidrofilik özellikleri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Sol-jel, monoksim, vic-dioksim, metal alkoksit, kompleksleşme, fotokatalitik, TİO2, kaplama. JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Birsen Şengül BÜYÜKTAŞ Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Prof. Dr. Suphi KORMALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT METAL ALKOLATLARIN MONOKSİM VE DİOKSİM LİGANDLARIYLA KOMPLEKSLEŞTİRME REAKSİYONLARI VE KOMPLEKSLERİN YAPI TAYİNLERİ Özgür AKTAŞ M. Sc. in Chemistry Adviser : Asst. Prof. Dr. Birsen Şengül BÜYÜKTAŞ December 2004, 90 pages Metal alkoxides used as precursor units are very susceptible to hydrolysis. Stabilizing them against hydrolysis is generally succeeded by modifying them with ligands having chelating property. In this study, complexing reactions of metal alkoxides with monoximes and vic- dioximes having chelating property in coordination chemistry and the structure of the complexes have been examined. In these terms, complexing reactions of titanium tetra n-butoxide and zirconium tetra n-butoxide with- dimethylglyoxime, salicylaldoxime and acetone oxime have been examined and the structure of the complex formed has been determined by elemental analysis, FT-IR and ^-NMR. Then, solutions of titanium tetra n-butoxide that were complexed with dimethylglyoxime, salicylaldoxime and acetone oxime were applied on to the glass surfaces by spin coating technique and put under heating procedures at 200, 300, 400 ve 500 °C. Refractive index values and hydrophilic properties of these coatings were examined. KEY WORDS : Sol-gel, monoxime, vic-dioxime, metal alkoxide, complexation, photocatalys, TİO2, coating. COMMITTEE : Asst. Prof. Dr. Birsen Şengül BÜYÜKTAŞ Prof. Dr. Ertuğrul ARPAÇ Prof. Dr. Suphi KORMALI