Maş [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotiplerinin fenolojik, morfolojik ve tarımsal özellikler bakımından börülce [Vigna unguiculata (L.) Walp.] ile karşılaştırılması
Phonologic, morphologic and agronomic characters in mung bean [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotypes in comparison to cowpea [Vigna unguiculata (L.) Walp.]
  1. Tez No: 169875
  2. Yazar: HAKAN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET MAŞ [Vigna radiata (L.) Wilczek] GENOTİPLERİNİN FENOLOJİK, MORFOLOJİK VE TARIMSAL ÖZELLİKLER BAKIMINDAN BÖRÜLCE [Vigna unguiculata (L.) Walp.] İLE KARŞILAŞTIRILMASI Hakan TÜRKMENOĞLU Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dak Danışman: Doç. Dr. Cengiz TOKER Haziran 2003, 52 Sayfa Bu çalışma, Antalya ili 2002 yılı ikinci ürün koşullarında Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesi'nin ova koşullarını temsilen yürütülmüştür. Çalışmanın amacı; Antalya ilinde ikinci ürün koşullarında, dış kaynaklı (Faisalabad, Pakistan) 4 Maş [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotipinin, bir yerel kontrol (Gazipaşa) ve 2 börülce [Vigna unguiculata (L.) Walp.] çeşidiyle kıyaslanarak; Türkiye'nin Batı-Akdeniz bölgesinin ova koşullarına en uygun maş genotiplerini seçmek ve tarımsal, morfolojik ve fenolojik özellikler bakımından adaptasyon yeteneklerini test etmektir. Genotipler arasında bitki genişliği, bakla genişliği, taze bakla verimi, dane verimi ve hasat indeksi bakımından istatistiki olarak önemli bir fark bulunmazken; diğer özellikler için önemli genotipik etkiler tespit edilmiştir. Maş genotiplerinin tarımsal, morfolojik ve fenolojik özelliklerinin börülce çeşitleri ile ortogonal karşılaştırılması sonucunda bitki genişliği bakımından önemli bir fark gözlenmemiştir. Ancak diğer tüm özellikler için istatistiki olarak önemli farklar bulunmuştur. Sonuçlar; tarımsal, morfolojik ve fenolojik özellikler temelinde maş genotiplerinin börülce çeşitlerine göre daha iyi özellikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle, Gazipaşa kontrol genotipi börülce çeşitleri de dahil olmak üzere diğer maş genotiplerinden daha yüksek dane verimi sağlamıştır. Buna karşın Nimb 101 maş genotipi diğer genotiplere nazaran daha yüksek taze bakla verimine sahiptir. Bu sonuçlara göre, maş genotiplerinin yüksek sıcaklık stresine karşı dayanıklılığının börülce çeşitlerinden fâzla olduğu ve Batı-Akdeniz Bölgesi'nin ova koşulları için alternatif bir baklagil olarak yetiştirilebileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Maş, Vigna radiata, Vigna unguiculata, Fenolojik, Morfolojik, Tarımsal özellikler. JÜRİ: Doç. Dr. Cengiz TOKER Prof. Dr. M İlhan ÇAĞIRGAN Doç. Dr. Safih ÜLGER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHONOLOGIC, MORPHOLOGIC AND AGRONOMIC CHARACTERS IN MUNG BEAN [Vigna radiata (L.) Wilczek] GENOTYPES IN COMPARISON TO COWPEA [Vigna unguiculata (L.) Walp.] Hakan TÜRKMENO?LU M. Sc Thesis in Department of Field Crops Adviser: Assoc Prof. Dr. Cengiz TOKER June 2003, 52 Pages The study was conducted in second crop condition of 2002 in Antalya province, representing lowland conditions of the West-Mediterranean region of Turkey. The goal of the study was to select for the most suitable mung bean [Vigna radiata (L.) Wilczek] genotypes, including four breeding lines (they are originated from Faisalabad, Pakistan) and one check (Gazipaşa landrace from Gazipaşa, Antalya, Turkey), and compare to cowpea [Vigna unguiculata (L.) Walp.] cultivars and also, to evaluate for agronomic, morphologic and phonologic characters. While there were not statically significant differences for canopy width, pod width, green pod yield, grain yield and harvest index among the genotypes, genotypic effects were found important for the remain characters. Whereas there was not significantly difference only for canopy width, there were statically significant differences for all the other traits in orthogonal comparisons for mung bean genotypes versus cowpea cultivars. It was found that all mung bean genotypes were generally superior to cowpea cultivar for characters studied. Especially, mung bean genotypes had higher yield than cowpea cultivars. Check mung bean genotype, Gazipaşa, had better performance for seed yield than all genotypes, including cowpea cultivars. However, NIMB-101 had better green yield than others. According to results obtained, it was concluded that mung bean genotypes could be grown as an alternative food legume in lowland conditions of the West-Mediterranean region of Turkey. KEY WORDS: Mung bean, Vigna radiata, cowpea, Vigna unguiculata, phonologic, morphologic, agronomic traits. COMMITEE: Doç. Dr. Cengiz TOKER Prof. Dr. M. îlhan ÇA?IRGAN Doç. Dr. Salih ÜLGER ıı