Çukurova koşullarında maş fasülyesinde (Vigna radiata (L) Wilczek) farklı fosfor dozları ve biçim dönemlerinin ot verimine ve verimle ilgili özelliklere etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 29833
  2. Yazar: SERDAR AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
^«r.53 irat oz Çukurova koşullarında yürütülen bu araştırma, Maş fasulyesine Ç Vigna radiata (L.) Wilczek ) uygulanan farkli gübre dozları ve biçim dönemlerinin verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkisini incelemek amacıyla ele alınmıştır. incelenen özellikler (Sap uzunluğu, Yaş ot verimi, Kuru ot verimi, Yaprak/sap oranı ve Kuru madde verimi) yönünden gübre dozları arasındaki farklılıklar önemli bulunmamasına karşılık, biçim dönemleri arasındaki farklılıkların önemli olduğu kaydedilmiştir. En uzun sap uzunluğu meyve bağlama başlangıcında, en yüksek yaş ot verimi, kuru ot verimi, yaprak/sap oranı ve kuru madde verimi ise % 50 çiçeklerime döneminde yapılan biçimlerden elde edilmiştir. Gübre dozları ile biçim dönemleri arasında interaksiyona rastlanmamıştır. Bu araştırmada sap uzunluğu ile yaş ot verimi, kuru ot verimi ve kuru madde verimi arasında olumlu ve önemli; yaprak sap oranı ile incelenen diğer özellikler arasında ise olumsuz ve önemli ilişkiler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
rr ABSTRACT To determine the effect of different fertilizer levels and cutting periods on mungbean ( Vigna radiata (L.) Wilozek) grown under Çukurova conditions this research was carried out in 1986. There were no significant relations among the crop pro perties considered ( stem length, green-mass yield, dry-mass yield, leaves to stem ratio and dry-matter yield) under the different fertilizer treatments, hovever, cutting periods were found to be significantly different. The longest stem was obtained from the treatment of cutting period at bud yield formation, the highest dry and green-mass yield, leaves to stem ratio and dry matter yield resulted in the treatment with the cutting period at 50 % flowering'. No significant interaction was found between the fertilizer levels and cutting periods. The relations between the stem lenght and green-mass yield, dry-mass yield and dry-matter yield were significant on the other hand the relation between leaves to stem ratio with other characteristics considered was found to be signi ficant but inversely proportional.