Çaycuma (Zonguldak/Türkiye) bölgesinin tarımsal alanlarında ekimi yapılan bakla bitkisinin (Vicia faba) polinatör arıları
Pollinator bees of the faba bean (Vicia faba) planted in the agricultural areas of çaycuma region (Zonguldak/Turkey)
- Tez No: 768274
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KANDEMİR, DOÇ. DR. YASEMİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında Zonguldak/Çaycuma ilçesinde iki farklı tarlada ekimi yapılan bakla (Vicia faba) bitkisini ziyaret eden polinatör arı çeşitliliği, morfolojik ve moleküler teşhislerle belirlenmiştir. En sık görülen türlerin iki deneme alanında da bal arısı Apis mellifera, Bombus terrestris, soliter arılar Eucera nigrescens, Xylocopa violacea, Anthophora plumipes, Lasioglossum marginatum olduğu görülmüştür. Alternatif Tozlaştırıcılarla Tarım (ATT) ve Kontrol tarlası olarak 2 farklı tarımsal yöntemle yürütülen bu tarlalar, polinatör arı sayısı ve çeşitliliği bakımından birbiriyle karşılaştırılmıştır. ATT deneme alanı, ana mahsül olan baklanın pazarlanabilir habitat bitkileri ile desteklendiği bir deneme alanı olarak, polinatör arı sayısı bakımından daha zengin bulunmuştur. Kontrol deneme alanı ise geleneksel bir monokültür alan olduğundan, polinatör arı sayısı ATT alanına göre daha zayıf kalmıştır. İki alanda da polinatör arıların yiyecek arama davranışları gözlenmiştir. Bombus arılarının çiçeği korolla tabanından delerek nektar soygunu gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Bal arısı Apis mellifera ve soliter arı Xylocopa violacea'nın da zaman zaman bu nektar deliklerinden faydalandığı belirlenmiştir. Ancak diğer soliter arılarla birlikte yine bal arılarının nektara ulaşmak için çiçek içini de tercih ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the diversity of pollinator bees visiting the broad bean (Vicia faba) plant cultivated in two different fields in Zonguldak/Çaycuma district was determined by morphological and molecular diagnoses. The most common species were honey bee Apis mellifera, Bombus terrestris, solitary bees Eucera nigrescens, Xylocopa violacea, Anthophora plumipes, Lasioglossum marginatum in both trial areas. These fields, which were carried out with 2 different agricultural methods as Farming with Alternative Pollinators (FAP) and Control fields, were compared with each other in terms of the number and diversity of pollinator bees. The FAP trial area was found to be richer in terms of the number of pollinator bees, as a trial area where the main crop, broad bean, was supplemented with marketable habitat plants. Since the control experimental area is a traditional monoculture area, the number of pollinator bees remained weaker than the FAP area. Foraging behaviors of pollinator bees were observed in both areas. It has been determined that bumblebees carry out nectar robbery by piercing the flower from the base of the corolla. It has been determined that the honey bee Apis mellifera and the solitary bee Xylocopa violacea also benefit from these nectar holes from time to time. However, together with other solitary bees, it has been determined that honey bees also prefer the inside of the flower to reach the nectar.