Ankara ilkokullarında beden eğitimi derslerinin etkililiğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 16990
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda Beden Eğitimi dersinin etkililiğinin, dolayısı ile amaçlarının gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin değerlendirilmesidir. İlkokul çocuğunun bedeni, zihni, duyuşsal ve sosyal gelişiminde çok önemli yeri olan bu dersin, son yıllarda okullarda yeteri derecede önemsenmemesinin, programla bu derse ayrılmış olan ders saatlerinin, başka dersleri takviye etmek amacı ile kullanılmasının yaygınlaşmasının araştırmacı tarafından da bizzat gözlenmesi bu araştırmanın yapılmasının asıl nedenidir. Betimsel nitelikte olan bu araştırma ile ilgili veriler, öğretmen ve yöneticilerin uygulamadaki gözlemlerine dayanan görüşlerine başvurularak elde edilmiştir. Öğretmen ve yöneticilerin görüşlerini almak için, bir anket formu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu ankette, Beden Eğitiminin amaçlarının hangi ölçüde gerçekleştirilebildiği, dersin amaçlarına uygun olarak işlenip işlenmediği, Beden Eğitimi dersi ile ilgili olanaklar bakımından okulların durumu ve öğretmenlerin yeterliliği, Beden Eğitimi için öngörülen ders saatlerinin bu dersin amaçlarını gerçekleştirme doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığı konularında sorular yer almıştır. Bu sorular, alan uzmanları, program uzmanları ve uygulamacı öğretmenler tarafından geliştirilmiştir. Araştırmanın evreni Ankara merkez, ilçe, köy ve ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve yöneticlerdir. Örneklem bu okullardan katlamalı sistematik random yolla seçilmiştir. Veriler, öğretmenlerin yaşı, cinsiyeti, kıdemi, mezun olduğu okul, çalıştıkları okulların bulunduğu yerleşim birimi, okulun büyüklüğü, sınıf kalabalıklığı ve okulun normal veya çift öğretim yapma değişkenlerine göre elde edilen veriler yüzde ve frekanslara bakılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Değişkenlere göre farklılıkların değerlendirilmesinde gerek görüldüğü yerlerde x testine başvurulmuştur. Öğretmen ve yöneticilerin görüşlerine göre toplanan verilerin değerlendirilmesi sonunda elde edilen bulgular ve yorumlar aşağıda özetlenmiştir: ixÖğretmenler büyük bir çoğunlukla Beden Eğitimi dersinin amaçlarının gerçekleşmediği görüşündedir. Amaçların iyi derecede gerçekleştiğini söyleyen öğretmenler sadece %09 civarındadır. Bu öğretmenler de daha çok, olanaklar bakımından diğerlerinden daha iyi olan il merkezlerindeki büyük okullarda çalışmaktadır. Bu okulların diğerlerinden bir farklı bir özelliği de çoğunda Beden Eğitimi dersinin bir alan öğretmeni tarafından okutulmasıdır. Bulgular içinde bu faktör, yani öğretmenin yeterliliği, Beden Eğitimi dersinin amaçlarının gerçekleşmesini etkileyen önemli bir faktör olarak yer almaktadır. Bulgulara göre, Beden Eğitimi dersi ilkokullarda genellikle kendi amaçlarını gerçekleştirmek doğrultusunda istenmemektedir. Bunun en başta gelen sebebi, okulların yer, araç gereç olanakları bakımından yetersizliği olarak görülmektedir. Sınıf öğretmenlerinin, Beden Eğitimi dersini işlemek için yeterli olmamaları, öğretmen, yönetici ve velilerin de bu dersi önemsememeleri, Beden Eğitimi dersinin amaçlarının gerçekleştirilememesinde sırası ile en önemli faktörler arasındadır. Okullarda karşılaşılan sorunlardan birisi de, öğretmenlerin, programda Beden Eğitimi dersi için ayrılmış olan ders saatlerini, bu dersin amaçlarını gerçekleştirmek yerine başka dersler için kullanmalarıdır. Öğretmenlerin yansından çoğu sık sık veya arada sırada bu ders yerine başka ders yapmaktadır. Yöneticiler de Beden Eğitimi dersi yerine başka ders yapıldığını bilmektedir. Araştırmada, Beden Eğitimi dersinin etkililiği yani amaçlarının gerçekleşmesi bakımından, öğretmenlerin yaş, cinsiyet, kıdem, mezun oldukları okul; okulların bulunduğu yerleşim birimi, okulun büyüklüğü, sınıf kalabalıklığı, okulların normal veya çift öğretim yapması değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Elde edilen bulgulara dayalı olarak Beden Eğitimi dersinin ilkokullardaki etkililiğini artırabilecek bir grup öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim for this research is to study the effectiveness of physical Education courses in primary schools and thus, to find out what extend the objectives are realised. Physical Education which is very important for the physical, mental, emotional and social development of the primary school children has not been given due importance, during the recent years. Furthurmore there is an increasing trend that the course hours allocated for this subject in the curriculum are being used to suplement other subjects. This wide spread practice has been the main reason for the researcher to conduct this study. The data of this descriptive - type research have been obtained from questionnaires sent to teachers and administrators who have extensive knowledge and experience in the field. The questionnaire covered the following points: - to what extent have the objectives of the Physical Education been realised? - Are the courses taught in accordance with the objectives of the Physical Education? - Are the Physical Education facilities in the schools satisfactory? - Do the classroom teachers have the necessary qualifications to teach this course? - Are the hours allocated to Physical Education in the program being used to attain the goals of the course? The questionnaire developed by the researcher together with the subject specialists, program specialists and the classroom teachers in the field. The population of the research is the teachers and administrators who work in the schools of Ankara Province. Samples have been chozen from these schools randomly. The data have been analysed according to the following variables: - The teacher's age, sex, seniority and the schools they graduated from. - Location of the school under study. * xi- The number of students in the schools and classes. - Whether the schools normal or double shift schedule. The data gathered, was analised and interperated on the base of persentages and frequencies. x2 test was applied to evaluate the differences of the variables if necessary. The findings and interpretations obtained at the end of the analysis of the data gathered are summarized below: - The majority of the teachers believe that the objectives of physical Education are not realised in primary schools. Only the % 9 of the teachers believe that the objectives are realised satisfactorily. These teachers work in big city schools that they have better facilities. Furthermore, the physical education courses are touhgt by branch teachers in tehese schools. - The qualified teacher is one of the most important determining factor in the successful realiziation of the objectives of Physical Education. - This research shows that generally, Physical Education Courses in the Primary Schools are not implemented according to the set programs. - The most important reason for failure of the Physical Education Program is the inadequacy of the schools in providing a proper place and the equipment needed. The inadequacy of the qualifications of the classroom teachers in teaching Physical Education plus the failure of the teachers as well as the administrators and the parents in realizing the importance of this subject are among the most important factors. - One of the biggest problem in schools is the inappropriate use of the hours allocated to Physical Education Courses to supplement other subjects as needed. More than half of the teachers often/occasionally do use the Physical Education time to do other subject and the administrators are well aware of this substitution. - The above mentioned variables have produced no meaningful differences in the effective realization of Physical Education. Based on the findings of this research, a set of recommendations have been developed to improve the effectiveness of the physical Education in primary schools. xii