SPT verileri kullanılarak Antalya ilinin sismik yönden incelenmesi
Analysis of Antalya's seismicity by using standard penetration test results
  1. Tez No: 169891
  2. Yazar: ADİL ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA HİLMİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET SPT VERİLERİ KULLANILARAK ANTALYA İLİNİN SİSMİK YÖNDEN İNCELENMESİ ADİL ÇAĞLAYAN Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Ur. Mustafa Hilmi ACAR Mayıs 2005, 134 Sayfa Antalya İli, yerel zemin koşulları ve denetimsiz yapılaşma olgusu nedeniyle, depremden olumsuz bir biçimde etkilenebilecek bir konumdadır. Bu çalışmada, Antalya yerleşim yerinde belirlenen çalışma alanında olası bir depremin etkileri ele alınarak, zemin koşullan ile kayma dalgası hızı (Vs) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma alam içerisinde 253 tane sondaj kuyusu ile 91 tane sismik veriden faydalanılmıştır. SPT-N'den kayma dalgası hızına geçiş korelasyonu (Jakob 1999) ile kayma dalgası hızlan, kayma dalgası hızlarından ise zemin hakim periyot değerleri bulunmuştur. Bulunan zemin hakim periyotları haritalanmıştır. Rezonans değerlendirmeleri yapabilmek için ise 160 tane farklı binanın İdeSTATİK bilgisayar programı ile analizi yapılmıştır. Çözümü yapılan binaların titreşim periyotları bulunmuştur. Bu aşamadan sonra zemin hakim periyotları ile bina titreşim periyotları karşılaştırılarak rezonans tahminleri yapılmıştır. Rezonans riskleri zemin hakim periyotları ve bina sistemlerine bağı olarak çizelgelerle gösterilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise rezonansın sadece kat yüksekliklerine bağlı olmadığı görülmüş ve rezonans tahminlerinin bina sistemlerinin de değerlendirilmesinden sonra yapılabileceği anlaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Rezonans, Zemin Hakim Periyodu, Sismik Deneyler, SPT, SPT-N korelasyonları, Kayma Dalgası Hm JÜRİ: Doç. Dr. Mustafa Hilmi ACAR : Yrd. Doç. Dr. Nihat DİPOVA : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YILDIZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF ANTALYA'S SEISMICITY BY USING STANDART PENETRATION TEST RESULTS ADİL ÇA?LAYAN M.S.C. in Department of Civil Engineering Adviser : Assoc. Prof. Dr. Mustafa Hilmi ACAR May 2005, 134 pages The urban area of Antalya is under the influence of earthquake phenomena due to the poor soil conditions and uncontrolled building construction. The aim of this study is to determine the relation between shear wave velocity (Vs) and soil conditions, under earthquake effects. Totaly 253 different boreholes and 91 different seismic test results were used in this study. Shear wave velocities were determined using the correlation of Jacob (1999). After determination of shear wave velocities, characteristic site periods were evaluated by using E.E.R.A. All characteristic site periods are shown on maps. To assess resonance risks, totaly 160 different building systems analysis were done by using IdeSTATIK software and periods of these buildings were evaluated. After these solutions, resonance risks were predicted by comparing the results of both building and ground periods. It is proposed that, resonance risk analysis can not be made just dealing with the height of buildings. Different building systems must be also evaluated for resonance risk determination. inKEY WORDS: Resonance, Characteristic Site Period, Seismic Tests, SPT, SPT Correlations, Shear Wave Velocity COMMITTEE : Assoc. Prof. Dr. Mustafa Hilmi ACAR : Asst. Prof. Dr. Nihat DİPOVA : Asst. Prof. Dr. Mustafa YILDIZ iv