Ön bitki ve farklı azot dozlarının ikinci ürün mısır bitkisinin bazı bitkisel ve tarımsal özelliklerine etkisi
The effects of previous crop and nitrogen doses on some agronomic characters of second crop corn
  1. Tez No: 169924
  2. Yazar: SELAHADDİN TOSUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA İDİKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETSelahaddin TOSUN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET ON BİTKİ VE FARKLI AZOT DOZLARININ İKİNCİ URUN MISIR BİTKİSİNİN BAZI BİTKİSEL VE TARIMSAL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Selahaddin TOSUN DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Leyla İDİKUT Yd: 2005, Sayfa: 62 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Leyla İDİKUT Yrd. Doç. Dr. Adem EROL Yrd. Doç. Dr. Tülin ÖZSİSLİ Bu çalışma; ön bitki ve farklı azot dozlarının ikinci ürün mısır bitkisinin bazı bitkisel ve tarımsal özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla 2004 yılında, ikinci ürün mısır yetiştirme sezonunda, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme sahasında yapılmıştır. Deneme, ana parsellere ön bitkiler (nohut, buğday), alt parsellere azot dozları (0, 12.5 ve 25 kg N/da) ve alt-alt parsellere ise çeşitler (Bora, Maverik) gelecek şekilde, Tesadüf Blokları Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Sıra arası ve sıra üzeri mesafe bütün parsellerde 70x20 cm ve parseller 14 m2 olarak uygulanmıştır. Araştırmada tepe püskülü çıkış süresi, koçan püskülü çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı, bitki başına koçan sayısı, tek koçan verimi, bin tane ağırlığı ve tane verimi incelemiştir. Araştırma sonuçlarına göre; incelen özellikler bakımından çeşitler arasında önemli farklılıklar meydana gelmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ön bitki olarak kullanılan nohut, buğdaya oranla incelenen bütün özelliklere daha olumlu etki yapmıştır. Uygulanan azot dozunun artmasıyla tepe ve koçan püskülü çıkış süresi kısalırken, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı, bitki başına koçan sayısı, tek koçan verimi, bin tane ağırlığı ve tane verimi artmış, en yüksek verim 785.2 kg/da ile nohut üzerine 25 kg N/da uygulamasıyla Maverik çeşidinden elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ön Bitki, Nohut, Buğday, Azot Dozu, Mısır, Çeşit, Verim II
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSelahaddin TOSUN UNIVERSTY OF KAHRAMANMARAŞ SUTCU IMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF FIELD CROPS MSc THESIS ABSTRACT THE EFFECTS OF PREVIOUS CROP AND NITROGEN DOSES ON SOME AGRONOMIC CHARACTERS OF SECOND CROP CORN Selahaddin TOSUN Supervisor : Assist. Prof. Dr. Leyla İDİKUT Year: 2005, Pages : 62 Jury : Assist. Prof. Dr. Leyla İDİKUT : Assist. Prof. Dr. Adem EROL : Assist. Prof. Dr. Tülin ÖZSİSLİ This research was conducted at field crops experimental area at KSU to determine the effects first crop and different nitrogen doses on second crop corn in 2004. Experiment was designed as randomized complete block design with four replication split- split plot; First crop on main plots (wheat and chickpea) used as nitrogen doses were (0, 12.5 and 25 kg / da) on split plots; cultivars were Bora and Maverik on split-split plots. Plant density in all plots was 70x20 cm and area of a plot was 14 m2. Data collected were tassel plowing period, ear flowing period, plant height, first ear height, stem diameter, ear length, grain number per ear, ear number per plant, grain weight per ear, 1000 seed weight and grain yield. There were significant differences between cultivars for parameters inspected. As a result of this study, chickpea was better than wheat when it is used as a first crop for all character with. Increasing nitrogen doses, tassel flowing period, ear flowing period were shortened; however, plant height, first ear height, stem diameter, ear length, grain per ear, ear per plant, grain weight ear and grain yield were increased. The highest yield was optimal for cultivar Maverik (785.2 kg/da) when chickpea was used as a first crop and 25 kg N /da were applied. Key Words : First Crop, Chickpea, Wheat, Nitrogen, Corn, Cultivar, Yield III