Traktörlerin hidrolik pompa karakteristiklerinin incelenmesi
The investigation of the characteristics of the hydraulic pumps
  1. Tez No: 169988
  2. Yazar: ALP ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRAKTÖRLERİN HİDROLİK POMPA KARAKTERİSTİKLERİNİN İNCELENMESİ Alp ÜNLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Makinaları Anabilim Dalı Danışman; Prof Dr.Ali İhsan ACAR Bu çalışmada, tarım traktörlerinde kullanılan hidrolik pompaların karakteristiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, 34.5 1/min ve 44.5 1/min verdili iki adet dişli pompa ele alınmıştır. Bu pompalat üç değişik güçte traktör üzerinde denenmiştir. Verdi ölçer, sıcaklık ölçer, basınç ölçer, kısma valfi bağlantı elemanları ve hortumlardan oluşan bir ölçme seti oluşturulmuştur. Bu set yardımıyla, değişik motor devirlerinde ayar valfi tam açık konumundan başlanıp giderek kademeli bir biçimde kısılarak, basınç değeri ve o basınç değerindeki verdi ve yağ sıcaklığı değerleri ölçülmüştür. Denemelerde iki farklı yağ da dikkate alınmıştır. Sonuçta, aynı basınç değerlerinde motor devir sayıları azaldıkça hidrolik sistemden elde edilen gücün giderek azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masta: Thesis THE INVESTIGATION OF THE CHARACTERISTICS OF THE HYDRAULIC PUMPS Alp UNLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor. Prof Dr. Ali İhsan ACAR In this study, it has been aimed the characteristics of the hydraulic pumps which have been used on agricultural tractors. For this purpose two different gear pumps with 33.4 1/min and 44.5 1/min tested in three different tractor categories. A measurement set which consist of a flow meter, a thermometer, a pressure meter, a flow control valve, couplings and hoses had been used in these experiments. The pressure, flow and oil temperature values had been measured by setting the flow control valve from open to the close positions at four steps. Two different oils had been also taken into consideration m the experiments. As a result it was observed that in the same pressure values when the motor revolutions were decreased, the power which was obtained from hydraulic system was decreased. The effect of the variation of engine revolutions and pressure values had been important on hydraulic power, statistically (pO.05). 2005, 47 pages Key Words : Tractor hydraulics, hydraulic pumps, Bow, hydraulic power