Doğu Akdeniz Bölgesi tarım işletmelerinde kullanılan ilaçlama makinelerinin teknik ve uygulama özellikleri
Technical and application properties of sprayers used in Eastern Mediterranean Region agricultural farms
  1. Tez No: 534909
  2. Yazar: ZEYNEP ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Doğu Akdeniz Bölgesi tarım işletmelerinde kullanılan ilaçlama makinelerinin teknik ve uygulama özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde 166 tarım işletmesi ile anket yapılarak veriler elde edilmiştir. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler ve bazı değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve derecesinin belirlenmesinde Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, bölgedeki işletmelerin arazi büyüklükleri 1.5 ile 400 ha arasında değişmektedir. İşletmelerdeki pülverizatör/işletme sayısı ortalama 1.31 adet, pülverizatör/traktör sayısı ise ortalama 1.20 adet olarak belirlenmiştir. İşletmelerin büyük çoğunluğunda (%74.1) bir traktör mevcuttur. Traktörlerin %72.0'si 10 yaş altı, %28.0'i ise 10 yaş üzerindedir. İşletmelerdeki pülverizatörlerin %81.0'i tarla, %15.4'ü bahçe ve %3.6'sı sırt pülverizatörüdür. Tarla pülverizatörlerinin %86.4'ü, bahçe pülverizatörlerinin %93.2'si 10 yaş altıda sırt pülverizatörlerinin ise tamamı 5 yaş altındadır. Tarla pülverizatörlerinin %99.3'ü, bahçe pülverizatörlerinin ise %24.1'i asılır tiptir. Tarla pülverizatörlerinde depo kapasitesi 600 litrenin altında olanların oranı %67.3, plastik depo malzemesi kullananların oranı %89.8, hidrolik karıştırıcılı olanların oranı %61.3, pistonlu pompa olanların oranı %76.2, püskürtme çubuğu uzunluğu 15 metre altında olanların oranı %55.1, meme sayısı 20 adetten fazla olanların oranı %59.3 ve konik meme tipine sahip olanların oranı %78.2 olarak belirlenmiştir. Bahçe pülverizatörlerinde depo kapasitesi 600 litrenin altında olanların oranı %62.1, plastik depo malzemesi olanlar %58.6, hidrolik karıştırıcılı olanlar %62.1, pistonlu pompa olanlar %82.7, meme sayısı 10 adetten az olanlar %75.9, konik meme tipine sahip olanların oranı %85.5 olarak belirlenmiştir. Pearson Korelasyon analizi sonuçlarına göre; üretim alanı-traktör sayısı arasında orta derecede pozitif yönlü (n=166, r=0.57, p=0.001), üretim alanı-traktör gücü arasında orta derecede pozitif yönlü (n=166, r=0.68, p=0.001), üretim alanı-traktör çalışma süresi arasında orta derecede pozitif yönlü (n=166, r=0.60, p=0.001), üretim alanı-ilaçlama makinesi sayısı arasında zayıf derecede pozitif yönlü (n=166, r=0.45, p=0.001), işletmenin faaliyet alanı-ilaçlama makinesi seçimi arasında ise orta derecede pozitif yönlü (n=166, r=0.55, p=0.001) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine technical and application properties used by aggricultural farms in East Mediterranean Region. For this purpose; data were determined by applying surveys with 166 agricultural farms in Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye provinces. Correlation analysis was used to determine the direction and degree of the relationship between descriptive statistics and some variable. According to the research results, the land size of the farms in the Region ranges from 1.5 to 400 ha. The average number of sprayer/farm in the farms is 1.31 and the number of sprayer/tractor is 1.20. The majority of the farms (%74.1) have a tractor. %72 of the tractors are below 10 years old, %28 of tractors are above 10 years old. %81 of the sprayers are on the field, %15.4 are garden sprayers and %3,6 are back sprayers in the farms. %86.4 of field sprayers, %93.2 of garden sprayers are below 10 years old and all of the back sprayers below 5 years old. %99.3 of field sprayers and %24.1 of garden sprayers are garden sprayers are hanging type of field sprayers; the ones having storage capacity under 600 liter are %67.3, the ones use plastic storage materials are %89.8, the ones having hydraulie mixers %61.3, the ones having pump with pistons are %76.2, the ones whose sprayer rods are below 15 metres are %55.1, the one having ejectors more than 20 are %59.3 and the ones having chronic ejector are %78.2. And of garden sprayers it was determined that the ones whose storage capacity is below 600 liter are %62.1, the ones having plastic storage materials are %58.6, the ones having hydroulic mixer are %62.1, the ones having pumps with pistons are %82.7, the ones having ejectors less than 10 are %75.9 and the ones having chronic ejector type are %85.5. According to the Correlation analysis it was determined that; there is moderately positive relationship between production area and the number of tractors (n=166, r=0.57, p=0.001), there is a moderately positive directional relationship between production area and the power of tractor (n=166, r=0.68, p=0.001), there is a moderately positive directional relationship between production field and the time of working (n=166, r=0.60, p=0.001), there is a weak positive directional relationship between production area and the number of spraying machines (n=166, r=0.45, p=0.001), there is a moderately relationship between the operating area of constitution and choosing the spraying machine (n=166, r=0.55, p=0.001).