Traktörlerde kullanılan hidrolik yağ çalışma basıncının düşürülmesinin yakıt tasarrufuna etkisinin deneysel ve teorik analizi
Experimental and theoretical analysis of the effect of reducing hydraulic oil working pressure used in tractors on fuel savings
- Tez No: 610922
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Traktörlerin hidrolik kaldırıcılarında kullanılan kontrol valfleri, hidrolik kaldırıcıya bağlanan ekipmanları kaldırıp indirmede ve sürüm esnasında istenilen hareketlerin kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlanmaktadır. Kontrol valfleri pompada gönderilen hidrolik yağ enerjisi ile hidrolik kaldırıcıda bulunan silindir veya silindirlere istenildiği kadar yağ dolmasını, boşaltılmasını veya yağın hapsedilmesini sağlayarak, bu sayede hidrolik kaldırıcının istenilen hareketleri yapması sağlamaktadır. Hidrolik kaldırıcıların istenilen hareketleri yapması kontrol valfi tarafından dengeli, hassas veya sert tepkili olacak şekilde istenebilir. Ayrıca kontrol valfleri tasarımları gereği sistemde dolaşan hidrolik yağın kontrol valfinde kullanımı sırasında, belirli bir basınç kaybına yol açmaktadırlar. Bu basınç kaybı pompadan gönderilen hidrolik yağ enerjisini arttırmakta ve traktörün daha fazla yakıt harcamasına yol açmaktadır. Bu çalışmada, kontrol valflerinde kullanılan hidrolik yağ yön veren ana sürgünün, mevcut tasarım ve yeni tasarım ana sürgülü modellerin çalışma anında traktörlerin pompasından çektiği hidrolik yağ enerjisini azaltılmasına yönelik, deneysel ve teorik olarak analizleri yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda, traktörün tarla sürüm işlemi esnasında çalışma basıncının 50 bar ve pompa debisinin 20 lt/dk olması durumunda yeni tasarım ana sürgü ile % 61 yakıt tasarrufu sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The control valves used in the hydraulic lifts of the tractors ensure that the desired movements are carried out in a controlled manner during lifting and lowering of the equipment connected to the hydraulic lift. With the hydraulic oil energy sent to the pump, the control valves ensure that the cylinder or cylinders in the hydraulic lifter fill, discharge or trap the oil as much as desired, thus enabling the hydraulic lift to perform the desired movements. Hydraulic lifts can be requested by the control valve to be balanced, precise or hard response. In addition, the control valves, due to their design, cause a certain pressure loss during the use of the circulating hydraulic oil in the control valve. This pressure loss increases the hydraulic oil energy delivered from the pump and causes the tractor to spend more fuel. In this study, experimental and theoretical analysis of the hydraulic oil directing main slide used in the control valves to reduce the hydraulic oil energy drawn from the pump of the tractors by the current design and new design main spools models were carried out. As a result of this study, if the working pressure of the tractor is 50 bar and the pump flow rate is 20 lt / min during the field release process, 61% fuel can be saved with new main spool.