Bazı kültürel önlemlerin vişne ağaçlarında monilya (Sclerotinia laxa Aderh.et Ruhl.)hastalığının çıkışı ve şidetine olan etkilerinin saptanması
Detection of some cultural precaution on emergence and severity of monilinia (Sclerotinia laxa Aderh. et Ruhl)disease on sour cherry trees
- Tez No: 169989
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZİ KÜLTÜREL ÖNLEMLERİN VİŞNE AĞAÇLARINDA MONÎLYA (Sclerotinia fam Adchr. et Ruhi.) HASTALIĞININ ÇIKIŞI ve ŞİDDETİNE OLAN ETKİLERİNİN SAPTANMASİ Demet SÖZERİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman :Yrd. Doç.Dr Özdemir HANCIOĞLU Bu çalışmada vişne üretiminde önemli ürün kaybına neden olan Monilya {Sclerotinia laxa) hastalığının çıkışı ve şiddetine karşı kültürel önlemlerden budamanın etkisinin saptanması amacıyla çalışmalar yapılmıştır. [önemeler 2003-2004 yıllarında Ankara İli Çubuk İlçesi Kuruçay Köyünde S. lam ile enfekteli olduğu tespit edilen 110 ağaçlık bir vişne bahçesinde gerçekleştirilmiştir, Entcktcli vişne ağaçlarında mücadele S. laxa'' ya karşı yalnız ilaçlama, budama + ilaçlama, yalnız budama ve kontrolden oluşan 4 karakterli bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İki yıl süren araştırma sonuçları gerçekleştirilen uygulama! ardan budamanın ve budama ile birlikte ilaçlamanın hastalığın mücadelesinde en etkili sonucu verdiğini göstermiştir. 2005.28 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sclerotinia laxa {Monilinia laxa), Monilinia spp., sert çekirdekli meyveler, monilya hastalığı, çiçek ve sürgün yanıklığı, vişne hastalıkları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETECTION of SOME CULTURAI. PRKCAUTİON on EMERGENCE and SEVERITY of MONİÜNİA {Sclerolinta laxa Adehr. et Ruhi) DISEASE on SOUR CHERRY TREES Demet SÜZERİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Super Visor : Asist. Prof.. Dr. Ozdemir HANCIOGLU The study was conducted to determine the effect of pruning, one of the cultural conirol method, on blossom and twig blight (Scterotinia laxa), which causes an important crop loss in sour cherry The study was performed in the orchard which includes 110 sour cherry in Cubuk province. Kurucay Village of Ankara in 2003-2004. Trials included four characters; only fungicide application, only pruning. pruning+ njngucide application and control (any application and pruning). The work repeated for two years. 2005, 28 pages KEY WORDS: Sclerotica laxa {Monilinia laxa), Monilinia spp., monilinia disease. stone fruits. blossom and twig blight, sour cherry diseases