Homojen olmayan ortamda ışıma transferi
Radiation transfer for in inhomogeneos media
  1. Tez No: 169998
  2. Yazar: AYDIN ALTINKESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HOMOJEN OLMAYAN ORTAMDA IŞIMA TRANSFERİ Aydın ALTTNKESER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fatma ERDOĞAN Lineer Transport denkleminin fiziksel uygulamalarına bir örnekte radiative taransfer l + ke~mx problemleridir. Çalışmada üstel c(x) = - kullanılarak homojen olmayan yarı 1+be“”uzayda radiative transfer denklemlerinde açığa çıkan akı, Modifiye-Eddington yöntemi kullanılarak çözülecektir. Çalışmada yansıma ve difüzyon katsayıları çeşitli co=QA, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 0.7, 0.8 ve 0.9 değerleri için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ayrıca çalışmada diferansiyel denklemi Nikiforov-Uvarov yöntemi de kullanılarak çözülmüş olup elde edilen diferansiyel denklem çözümünün de Jacobi polinomlanyla verildiği gösterilmiştir. Tez çalışmasında nümerik sonuçlar Mathematica 5.0 programı kullanılmıştır. Sonuçların daha önceki çalışmalarla aynı uyum gösterdiği görülmüştür, 2005,43 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Işıma transferi, üstel c(x), Modified-Eddington yöntemi, açısal akı yoğunluğu, Nikiforov-Uvarov yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc Thesis RADIATION TRANSFER FOR IN INHOMOGENEOS MEDIA Aydın ALTINKESER Ankara University Graduated School of Naturel and Applied Science Department of Physics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Fatma ERDO?AN One of the example for physical applications of Linear Transport equation is radiative l+ke~mx transfer problems. In this work, using the exponential c(i) =, the flux l+be'T* emerging from radiative transfer equations in inhomogeneous half-space will be solved by using the Modified-Eddington method. In the work, the coefficients of reflection and dffusion are separetly calculated for several values of c0 =0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 0.7, 0.8 ve 0.9. In addition, the differential equation has been also solved by using Nikiforov-Uvarov method and the solution obtained for the differential equation has also been shown to be given by Jacobi polynomials. The programme Mathematica 5.0 has been used in the thesis for calculation of the numerical results. The results are in good aggrement with literature. 2005,43 pages KEY WORDS : Radiation transfer, exponential c(x), Modified-Eddington method, the emergent flux, Nikiforov-Uvarov method