Ceviz kabuğunun kırılma karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of breaking characteristics of walnut shell
- Tez No: 170041
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CEVİZ KABU?UNUN KIRILMA KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ Banş Özgür KOÇTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Recai GÜRHAN Bu çalışmada, Türkiye'de yetiştirilen Yalova-3, Kaman ve Şebin ceviz çeşitlerinin kabuk kırılma dirençleri ile kırılma enerjileri belirlenmiştir. Ceviz çeşitleri üç farklı nem ( %8, %13 ve %18), üç farklı yüklenme oranı (27,7 mm/min, 43,4 mm/min, 90,9 mm/min) ve üç farklı eksende (x-x, y-y, z-z ) paralel plakalar arasında sıkıştırılarak kırılmıştır. Denemeler sonucunda; her ceviz çeşidinde, nem seviyesinin artmasıyla kırılma kuvvetinin azaldığı, buna karşılık kırılma enerjisinin arttığı saptanmıştır. Bu elde edilen sonuç daha önceki çalışmaları destekler niteliktedir. En yüksek kırılma kuvveti; %8'lik nem seviyesi, z-z yüklenme ekseni ve 90,9 mm/min'lik yüklenme oranı için sırasıyla ortalama olarak 815,87 N, 702.51N, 802,63 N olarak belirlenmiştir. Bunun yanında en düşük kırılma kuvveti ise; %18'lik nem seviyesi, x-x yüklenme ekseni, 43,4 mm/min'lik yüklenme oranı için sırasıyla ortalama olarak 469,87 N, 596 N, 577,52 N olarak bulunmuştur. En yüksek kırılma enerjisi gereksinimi ise; Şebin çeşidi ve % 18'lik nem seviyesi için sırasıyla ortalama olarak 1,195 J ve 1,649 J olarak belirlenmiş, buna karşılık ise en düşük kırılma enerjisi gereksinimi; Yalova-3 çeşidi ve %8'lik nem seviyesi için sırasıyla ortalama olarak 1,009 J ve 0,662 J olarak bulunmuştur. 2005, 46 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ceviz, fiziko-mekanik özellikler, kabuk kırılma karakteristikleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF BREAKING CHARACTERISTICS OF WALNUT SHELL BARIŞ ÖZGÜR KOÇTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Apllied Science Departmant of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Recai GÜRHAN In this study, shell breaking resistance and breaking energy of Yalova-3, Kaman and Şebin type walnuts grown in Turkey were determined. Walnut types were broken by pressing between parallel plates in three humidity levels (8%, 13% and 18%), three load levels (27,7 mm/min, 43,4 mm/min and 90,9 mrn/min) and in three different axes (x-x, y-y, z-z). The tests showed that all in each walnut type, as humidity level increased, breaking power decreased, whereas breaking energy increased. This result verifies former studies. Highest breaking power is 815.87 N, 702.51 N and 802.63 N in order under 8% humidity, z-z loading axis and 90.9 mm/min load. On the other hand, lowest breaking power is 469.87 N, 596 N and 577.52 N in order under 18% humidity, x-x loading axis and 43.4 mm/min load. Highest breaking energy is needed for Şebin type under 18% humidity, as 1.195 J and 1.649 J, whereas lowest breaking energy is needed for Yalova-3 type under 8% humidity, as 1.009 J and 0.662 J. 2005, 46 pages Key Words : Walnut, physical - mechanical properties, shell breaking characteristics