Yakıt olarak kullanılan fındık yağı ile küçük güçlü bir diesel motorunun performans karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of using possibilities of hazelnut oil as a fuel in small internal combastion engine
  1. Tez No: 170040
  2. Yazar: AHMET KONURALP ELİÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAKIT OLARAK KULLANILAN FINDIK YAĞI İLE KÜÇÜK GÜÇLÜ BİR DIESEL MOTORUNUN PERFORMANS KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ A.Konuralp ELİÇİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan ERDOĞAN Bu araştırmanın amacı, yakıt olarak kullanılan fındık yağının küçük güçlü bir Diesel motor performansına etkilerini incelemek, emisyon kontrollerini yapmak ve uygulanabilirliğini belirlemektir. Bu amaçla, doğrudan püskürtmeli, 5,5 kW anma gücünde 4 zamanlı bir Diesel motoru kullanılmıştır. Yakıt olarak belirli oranlarda fındık yağı / Diesel yakıtı karışımları ve transesterifıkasyon yöntemi ile edilen fındık yağı etil ve metil esterleri kullanılmıştır. Denemelerde devir sayılarına bağlı olarak, dönme momenti, yakıt tüketimleri ve emisyon değerleri ölçülmüştür. Yapılan hesaplamalarla, güç, özgül yakıt tüketimleri ve saatlik yakıt tüketimleri belirlenmiştir. Buna göre fındık yağı alkil esterlerinin Diesel yakıtına benzer değerlere sahip olduğu görülmüştür. 2005, 126 Sayfa Anahtar Kelimeler : Biodiesel, Yeniden esterleşme, Seyreltme, Emisyon, Diesel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis DETERMINATION OF USING POSSIBILITIES OF HAZELNUT OIL AS A FUEL IN SMALL INTERNAL COMBASTION ENGINE A.Konuralp ELÎÇtN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof.Dr. Doğan ERDO?AN The objective of this study is to determine the feasbility and examine the effect of hazelnut oil used as fuel on the performance and emission controls of a small power Diesel engine. For this purpose, a Diesel engine of a rated power 5.5 kW having direct injection and 4 stroke cycle were used. Hazelnut oil methyl ester, hazelnut oil ethyl ester are produced by transesterification method and some blends of hazelnut oil and Diesel fuel were used as a Diesel fuel. During the tests, torque, emissions values and fuel consumption were mesured with respect to the engine speed. The brake power, brake specific fuel consumption values also calculated. Accordingly, hazelnut oil alkil esters were found to be closely similar to those of Diesel fuels. 2005, 126 Pages Key Words : Biodiesel, Transesterification, Blending, Emission, Diesel