Ankara kırsal kesimde çalışan kadınların antropometik ölçümlerinin traktör sürücü oturma yerlerine uygunluğunun araştırılması
A research on suitability of tractor seats for the anthropometric measures of women in Ankara rural areas
- Tez No: 170042
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN ONURBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KIRSAL KESİMİNDE ÇALIŞAN KADINLARIN ANTROPOMETRİK ÖLÇÜLERİNİN TRAKTÖR SÜRÜCÜ OTURMA YERLERİNE UYGUNLU?UNUN ARAŞTIRILMASI Deıya COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayten ONURBAŞ AVCIOGLU Bu çalışmada, tarımsal mekanizasyon içinde en önemli araçlardan biri olan traktörlerde sürücü oturma yerlerinin Ankara kırsal kesiminde çalışan kadınların antropometrik özelliklerine uyumu incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'de kullanılan traktörler arasında yeralan 10 ayn traktör modeli materyal olarak seçilmiştir. Traktör sürücü oturma yerinin, Ankara kırsal kesiminde yaşayan kadınlarla uyumunun incelenmesi için 100 kadın denek üzerinde antropometrik ölçümler yapılmıştır. Traktör oturma yeri ölçülerinin, sürücü boyutları ile karşılaştırılması için tasanın sınırlan dikkate alınmıştır. Kadın sürücü antropometrik boyutları, Alman kadınları ile karşılaşünlrruş ve el ulaşım uzunluğu, ulaşım yüksekliği, omuz genişliği, bacak uzunluğu, bacak kalınlığı değerlerinin Alman kadınlardan büyük olduğu görülmüştür. Materyal traktörlerin sürücü oturma yeri boyutları, TSE standardı ile karşılaştırılarak uygun boyut ölçüleri % olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, kadınların antropometrik ölçülerinin, materyal olarak seçilen traktörlerde belirlenen sürücü oturma yerindeki pek çok ölçüye uygun olduğu belirlenmiştir. 2005, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Traktör, traktör koltuğu, antropometri, Türk kadınlarının antropometrik ölçüleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A Research on Suitability of Tractor Seats for the Anthropometric Measures of Women in Ankara Rural Areas Derya COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Aylen ONURBAŞ AVCIO?LU In this study, the appropriateness of the position of the driver for tractors, which are one of the most important vehicles in farm mechanization, according to the antropometric properties of women living in rural areas in Ankara has been examined. Ten different tractors that is used troughout Turkey has been chosen as material for this aim. Antropometric measurements have been taken on 100 women living in rural areas of Ankara, in order to investigate the appropriateness of the driver position. To compare the drivers' measurements with tractor seating position measurements, design limits have been considered The anlropometric measurements of women have been compared with German women, and hand reach length, reach height, shoulder width, leg lenth, leg width values have been bigger than German women. The driver seating position of the material tractors have been compared with TSE standards and appropriate dimensions have been calculated as percentage. Moreover, it is determined that the measurement of women antropometric are suitable for the many dimensions of the tractor driver sitting 2005, 67 page KEY WORDS: Tractor, tractor seats, anthropometric, anthropometric measures of lurkish women