Teknoloji dersini salt yabancı dille ve anadil desteğinde yabancı dille gören öğrencilerin bilişsel alandaki erişileri ve yeni öğrenilen davranışların kalıcılığı yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 17005
  2. Yazar: EROL ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İÜ ÖZET Bu araştırmada, salt Almanca ile ve Türkçe desteğinde Almanca ile ders gören Türk öğrenciler arasında erişi ler ve edinilen bilgilerin kalıcılığı bakımından fark bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evreni Almanya'nın Kuzey Ren Vestfaİya Eyaleti meslek okullarının birinci sınıflarında bulunan Türk öğrencilerdir. Deneysel yönteme göre yürütülen bu araştırma için Teknoloji I dersi seçilmiştir. Bu dersin I. yarıyılı için öngörülen yetişek bölümünden üç ünite seçilerek, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bölümünce benimsenen ilkeler doğrultu sunda, bilişsel alanının bilgi, kavrama ve uygulama düzey lerinde olmak üzere; hedefleri, davranışları, eğitim durum lan ve sınama durumları hazırlanmış ve geliştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını istenmedik etkilerden arın dırmak amacıyla, deney öncesinde gruplar tüm özellikleri açısından“t”testi ile kıyaslanmış ve grupların denk sayılabileceği yargısına varıldıktan sonra Deney ve Kont rol grupları kura ile saptanmıştır. Deney grubunda dersler önceden hazırlanan eğitim durumlarına sadık kalınarak yürütülmüştür. Almanca olarak yürütülen derslerde, sadece Türk öğrencilere gereği halinde öğretmen yönlendirmeleri Türkçe olarak verilmiştir. Kontrol grubunda ise dersler aynı öğretmen tarafından ancak salt Almanca ile ve klasik metodla yürütülmüş, Türk ve Alman farkı gözeti lmemiştir. Deney öncesinde verilen ön-test puanları ile deney sonrasında verilen son-test puanları uygun istatistik yöntemler kullanılarak kıyas- lanmıştır. Tüm öğrenciler esas alınarak toplam puanlar üzerinden“t”testi ile yapılan kıyaslama sonuçlarına göre, gruplar arasında deney grubu lehine anlamlı bir farkiv meydana geldiği gözlenmiştir. Gruplar, bilgi, kavrama ve uygulama düzeylerindeki davranışları bakımından da ayrı ayrı kıyaslanınca, her üç düzeyde de yine deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Ayrıca gruplarda bulunan Türk ve Alman öğrenciler kendi aralarında, gerek toplam puanları ve gerekse aşamalı sınıflamanın ilk üç basamagındaki davranışları bakımından karşı laştırılmıştır. Buna göre, deney ve kontrol grupla rındaki Alman öğrenciler arasındaki fark anlamsız düzeyde kalmış ancak Türk öğrenciler arasındaki farklar anlamlı sayılacak“t”değerlerine ulaşmıştır. Deney bittikten bir ay sonra uygulanan enson-test ile son-test puanları arasındaki farklara bakılarak, edinilen bilgilerin kalıcılığı sınanmıştır. Bu durumda da yine yu karda belirtilen deneylerde deney grubundaki Türk öğrenci ler lehine anlamlı düzeyde fark meydana geldiği gözlenmiş tir. Sonuç olarak; gruplarda bulunan Alman öğrenciler gerek erişileri ve gerekse edinilen bilgilerin kalıcılığı bakımından denk sayılabilecek durumdadırlar. Ancak Türk öğrenciler arasında gözlenen anlamlı derecedeki farkın, sadece Türk öğrencilere uygulanan iki dil esasına dayalı öğretim metodundan kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The submitted thesis focusses on a comparison of mo nolingual to bilingual instruction held in German classes with a high part of Turkish students. The lessons were authorized and given at a technical college in the town of Mönchen-Gladbach, which is in the state of Northrhein- Westfalia in the Federal Republic of Germany. Applying em pirical methods we tried to investigate if there might be a better achievement in the field of cognitive learning due to bilingual teaching, and if this may also lead to a greater success in remembering subject matters. The test group as well as control group were chosen according to the random method. Either group consisted of 12 Turkish and 16 German students each. Before starting the testing units both groups were analyzed and compared as to any qualities and fields which might affect later results; but the groups proved to be quite equal {law of readiness) The subject of technology has been selected as one of major importance in the teaching curriculum of the vocational school system. The investigation itself focus ses on three topics out of the range of technological subjects, which each is scheduled to take 40 lessons. All subject matters in question have been worked up according to the curriculum research of B. Bloom and his colleagues. The intended goals, the general as well as the more specific ones, the whole planning of instruction and the testmaterial were tried out in parallel classes previously Thus a test of great validity and reliability was achieved. It was given at the start of the instruction un i t s. The test group and the control class both were taught by the same teacher with a very good knewlodge of thevi Turkish language. In the control group lessons were held in German following the classical method, without conside ring the Turkish students from the linguistic point of view. In the test group however, the same teacher explai ned or translated terms by using the Turkish language and always taking into account that this must not lead to any disadvantage for the German students. Finally after the sequence of units the same test was given again. The results achieved have been statistically evaluated in the cognitive field for the whole subject matters as well as for separate ones on the basis of the first three taxonomic levels. Comparing the German students from both groups there was not any difference of great importance. But there was a great difference when considering the Turkish students from the control group and the test group. After one month's time the same test was taken again in order to find out to which extent the students had remembered or forgotten things they had learned. Typically the students of the test group again showed the better results! Con sequently we may say that an instruction being occasi onally supported by the native language could lead to a greater educational success for foreign students at voca tional schools.