Öğretmen adaylarının eleştirel düşünme beceri düzeyleri üzerine bir inceleme
A descriptive study on critical thinking skills of prospective teachers
  1. Tez No: 258353
  2. Yazar: ELİF DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen ve teknoloji dersini verecek öğretmen adaylarının (fen ve teknoloji öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri) eleştirel düşünme beceri düzeylerini incelemek ve üniversite 1. sınıf öğrencileri ile 4.sınıf fen ve teknoloji öğretmenliği öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeyleri arasındaki farkı irdelemektir. Aynı zamanda, Fen ve Teknoloji Öğretmenliği (FBÖ) ve Sınıf Öğretmenliği (İSÖ) 1. sınıftaki öğretmen adaylarının üniversiteye yerleştikleri ÖSYS puan türlerine ( eşit ağırlıklı, sayısal) göre eleştirel düşünme beceri düzeylerinin karşılaştırılması planlanmıştır. Bir başka deyişle, bu çalışmada öğretmen adaylarının eleştirel düşünme beceri düzeyleri farklı sınıflarda belirlenip, var olan durum irdelenmiş, eksiklikler tartışılmış, araştırmanın sonucu ışığında gerekli ve uygun önerilere yer verilmeye çalışılmıştır.Araştırma; 2008?2009 Eğitim- Öğretim Yılı'nda Hacettepe Üniversitesi İlköğretim Bölümü'nde öğrenim gören öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 89 Fen Bilgisi Öğretmenliği 1. sınıf öğretmen adayı, 83 Fen Bilgisi Öğretmenliği 1. sınıf öğretmen adayı ve 89 Sınıf Öğretmenliği 1. sınıf öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada eleştirel düşünme becerilerini ölçmek amacıyla Watson- Glaser Eleştirel Akıl Yürütme Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde betimsel analizler ve bağımsız gruplar için t testi yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, çalışma grubundaki öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerilerinin orta düzeyde olduğu bulunurken, Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'ndaki 1. sınıf ve 4. sınıf öğretmen adaylarının eleştirel düşünme beceri düzeyleri arasında, son sınıflar lehine anlamlı bir fark belirlenmiştir. ÖSYS Puan türünün eleştirel düşünme becerisine etkisine bakıldığında ise, sayısal puanla yerleşen öğretmen adaylarının eşit-ağırlık puan türü ile yerleşen öğretmen adaylarından anlamlı düzeyde daha yüksek eleştirel düşünme becerisine sahip olduğu görülmüştür.Anahtar SözcüklerEleştirel düşünme, Fen ve Teknoloji Dersi, ÖSYS Puan Türü, Watson-Glaser Eleştirel Akıl Yürütme Gücü Ölçeği, Öğretmen Adayı
Özet (Çeviri)
This study is concucted in order to examine critical thinking skills of prospective teachers (science and technology teachers and primary classroom teachers) studying at Elementary Education at Hacettepe University who are going to instruct science and technology lessons and examine the difference between the critical thinking skill levels of the freshman prospective teachers and senior prospective teachers in the Department of Elementary Science Education. Furthermore, another aim of the research was to compare and contrast the critical thinking levels of the fresman prospective science teachers and freshman elementary class teachers according to University Enterance Examination (ÖSYS) Score Type (Equal-weight, Numerical).The research is conducted in fall and spring semester at 2008?2009 academic year, with the prospective teachers in the Department of Elementary Education at Hacettepe University. The research group consists of 89 freshman prospective science teachers, 83 senior prospective science teachers and 89 freshman elementary class teachers. Data analysis was carried out through quantitive analysis. A survey, including The Watson-Glaser Critical Thinking Appraisal Form Ym Turkish version is utilized for data gathering. Descriptive statistics analysis and independent t-test are done on the data gathered.According to the analysis done, the critical thinking levels of prospective teachers assessed by Watson- Glaser Critical Thinking Appraisal is found at medium level. Moreover, there was a significant difference in critical thinking levels and grade levels in favor of senior science prospective teachers. Regarding the ÖSYS score types, there was a significant difference in critical thinking levels in favor of prospective teachers who are entered the department by numerical score type rather than prospective teachers who are entered their department by equal-weight ÖSYS score type.Key WordsCritical Thinking, Science and Technology Lesson, ÖSYS Score Type, Watson-Glaser Critical Thinking Appraisal Test, Prospective Teacher