Hatay'da yetişen Trabzon hurmasının (Diospyros kaki L.) RAPD (rastgele çoğaltılmış polimorfik DNA) analizi
Rapd (randomly amplified polymorphic DNA) analysis of Hatay province persimmon (Diaspyros kaki L.)
- Tez No: 170050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Hatay ili ve çevresinde yetişen Diospyros kaki L.' nin 18 ayrı bireyinin RAPD analizi ile genetik akrabalık araştırması yapılmıştır. RAPD tekniğindeki gerekli olan ilk aşama DNA izolasyonu olup çalışmada çeşitli yöntemler denenmiş ancak bitkinin fenolik komponentlerinin yoğun olmasından dolayı diğer bitkiler için kullanılmış olan farklı saflaştırma teknikleri bu bitki için başarılı olmamış ve bitkiye özgü yeni bir saflaştırma tekniği geliştirilmiştir. Araştırmanın PCR aşamasında 10 adet dekamer primer kullanılmıştır. Bu primerlerin hepsi polimorfîzm göstermiştir. 13 ve 5 numaralı bireyler (Karaköse Köyü ve Yayladağı merkezden alman bireyler) 0,611 en düşük benzerlik indeksim vermiştir. 15 ve 4 numaralı bireyler ise (Hisarcık Köyü Güneysöğüt Köylerinden alman bireyler) benzer şekilde 0,639 en düşük benzerlik oranım vermiştir. 2 ve 3 numaralı bireyler (Kocaman Köyü ve Yayladağı merkezinden alınan bireyler) 0,89 ile en yüksek benzerlik indeksini vermişlerdir. ANAHTAR KELİMJLER: DNA İzolasyonu, Diospyros kah L., PCR, RAPD, benzerlik indeksi, dendogram
Özet (Çeviri)
In this study, genetic relationships among Diospyros kaki L. growing around Hatay province in Turkey were assessed by randomly amplified polymorphic DNA (RAPD) assay. Ten decamer primers tested. Also one of the limited studies about this plant, on this area in our country. The first stage of RAPD, is the isolation of DNA. In this different methods were tested. Becouse of the concentrated phenolic compounds, these extraction methods were not successful. For this reason a DNA isolationmethod was developed special to persimmon. In PCR stage were used 10 decamer primers were tested. All of primers showed polymorphism. The lowest similarity obtained was found between samples 13 and 5 (Collected samples from; Karaköse village and center of Yayladağ) with a value of 0,61 1. On the other hand, 15 th and 4th samples (Collected samples from; Hisarcık village and Güneysöğût village) gave the similiar low value of 0,639. Samples number 2 and 3 (Collected samples from; Kocaman village and center of Yayladağı) gave the highest similiarity ratio of 0,89. KEY WORDS: DNA Isolation, Diospyros kaki L., PCR, RAPD, similarity index, dendogram 11