Paramanyetik merkezlerin ve spektroskobik parametrelerinin elektron paramanyetik rezonans (EPR) yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the paramagnetik centers and spectroscopic parameters by the EPR methot
- Tez No: 170051
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BİREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PARAMANYETİK MERKEZLERİN VE SPEKTROSKOBÎK PARAMETRELERİNİN ELEKTRON PARAMANYETİK REZONANS (EPR) YÖNTEMİYLE BELİRLENMESİ Mehmet Ali MERDAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Danışman : Doç. Dr. Mehmet BİREY Bu çalışmada Dimetil [Hidroksi (4-nitrotenil )raetil ] metil fostbnat ve Dimetil [Hidroksi (4-nitrofenil )meül ] Ibslbnat tek kristalleri, MCo - y ışınları ile sırasıyla 72 saat ve 48 saat ışınlanarak serbest radikaller elde edildi. Oluşan serbest radikallerin 0° - 180° açılan aralığında 10° aralıklarla açıya bağlı EPR spektrumları ve belli açı değerleri için erime sıcaklıklarına ( 123K-450K ve 123K-405K sıcaklık aralıklarında) kadar sıcaklığa bağlı EPR spektrumları elde edildi. Yapılan ölçümlerde Dimetil [Hidroksi (4-nitrofenil Jmetil ] metil fosfonat tek kristalinin özellikle 350K sıcaklık noktasından sonra speklrumunda değişim gözlendi fakat Dimetil [Hidroksi (4-nitrofenil )metil ] fosfonat tek kristaline ait spektrumda temel yapı olarak sıcaklıkla herhangi bir değişme olmadı. Dimetil [Hidroksi (4-nitrofenil )metil ] metil fosfonat tek kristalinin ışınlanması sonucu oluşan radikalin C, H}.P(OXOCH3 ) olduğu görüldü. Bu radikal için spektrosobik yarılma faktörü ve aşın ince yapı etkileşme sabitleri gort = 2.003218, a“”(p) = 42.843544G, a^ocu ) = 10.700966G ve ao“(CH j = 2.719907G şeklinde bulundu. Dimetil [Hidroksi (4-nitrofenil )meül ] fosfonat tek kristalinin ışınlanmasında tespit edilen radikal ise CH P (OXOCH 3 ) olarak tespit edildi ve bu radikale ait spektroskobik yarılma faktörü ve aşın ince yapı yanlma sabitleri sırasıyla gon = 2,0028 1 1, aon(>)= 42.32937IG, a”“(OOT]) =I0,533623G ve a”,(H) = 5,34%54G değerleri ölçüldü. Spektrumlar üzerinde yapılan ölçümlerde her iki kristalin spektroskopik yanlına faktörlerinin ve asın ince yapı yarılma faktörlerinin anizotropik olduğu görüldü. Ayrıca radikallerin lokahze olmadıkları ve belli sınırlar içerisinde hareket ederek etkileşme alanlarında değişmelere neden oldukları görüldü. 2005, 89 sayfa ANAHTAR KELİMELER : EPR. serbest radikal, spektroskopik yarılma faktörü, aşın ince yapı yarılma sabiti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE PARAMAGNETtK CENTERS AND SPECTROSCOPIC PARAMETERS BY THE EPR METHOT Mehmet Ali MERDAN Ankara University Institute of Science Physics Department Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet BtREY In this study, EPR spectra of the radical induced Dimethyl [Hydroxy (4-nitrophenyl) metyl ] metyl phosphonate and Dimetyl [Hydroxy (4-nitrophenyl )metyl ] phosphonate single crystals have been irradiated by Co - y rays 72 hours and 48 hours respectively. By which, free radicals have been obtained. Then for free radicals EPR spektra were taken between 0°-180° angles for each 10° changing. Besides for each free radical, belong to temperature EPR spektra were taken between (123K-450K and 123K-405K ) respectively. In these measurements, spekraofthe Dimethyl [Hydroxy (4-nitrophenyl) metyl ] metyl phosphonate single crystal changed after 350K especially. But spektra of the Dimetyl [Hydroxy (4-nitrophenyl )metyl ] phosphonate single crystal did not change. Namely for this single crystal, spektra has been found temperature independent Determined free radical for the Dimethyl [Hydroxy (4-nitrophenyl) metyl ] metyl phosphonate, C2 H3 P(OXOCH3) and for the Dimetyl [Hydroxy (4- mtrophenyl)metyl]pliDsphonate, CH P (OXOCH 3 ). For first radical (C, H 3 P (OXOCH 3 )) specroscopic splitting factor and hyperfine structure constants were found to be average gm= 2,003218, ü^p)- 42.843544G, aca(.OCH,i =10,700966G ana aMalj) = 2J\9WlG; and for second radical (CH-f (OXOCH 3 )), spectroskopic splitting firctor and hyperfine structure constants were found to be average gov=2,002811, aav(?) = 42,329371G, amiOCH ) =10.533623G and ct^^ = 5.349654G. As spectroskopic splitting factor and hyperfine structure constants are not the same for each angle, both single crystals have anisotropic features Furthermore even for same splittings, hyperfine structure constants have changed so free radicals are unlocalise. 2005, 89 pages KEY WORDS : EPR, free radical, spectroskopic splitting factor,, hyperfine structure constant