İzole edilmiş sıçan kondrositlerinin ve polimer iskeletlerin kullanımıyla kıkırdak dokusu geliştirilmesi
Development of cartilage tissue by using isolated rat chondrocytes and polymeric scaffolds
- Tez No: 170056
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İZOLE EDİLMİŞ SIÇAN KONDROSİTLERİNİN VE POLİMER İSKELETLERİN KULLANIMIYLA KIKIRDAK DOKUSU GELİŞTİRİLMESİ Nuray EMİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Y. Murat ELÇİN Wistar sıçanların artiküler kıkırdağından aseptik koşullarda enzimatik olarak izole edilen kondrositler, üç boyutlu statik ve dinamik kültürler ile paralel deney olarak tek tabaka kültürlerde çoğaltıldı. Üç boyutlu ortamı sağlamak amacıyla Poli(L-Laktik-ko-Glikolik)asit (PLGA) iskeletler kullanıldı. İzole edilmiş hücreler, içerisinde önceden kültür sıvı ile ıslatılmış iskelet içeren biyoreaktöre konuldu. Statik üç- boyutlu ve tek tabaka (iki-boyutlu) kültür şartlan kontrol olarak yürütüldü. Kondrositlerin, in vitro şartlarda dediferansiye olmadan çoğaltılmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan kondrojenik vasat, 10% FCS (fetal sığır serumu), esansiyel-olmayan amino asit çözeltisi, L-glutamin, askorbik asit, antibiyotik-antimitotik çözeltisi ve TGF-p içeren DMEM'den oluşturuldu. Kondrositlerin, TGF-P içeren kondrojenik vasatda farklılaşmadan hızla çoğalabildikleri gözlendi. İmmünhistokimya çalışmaları, kondrositlerin üç-boyutlu statik kültürlerde düşük miktarda kollajen tip- 1, daha yüksek düzeyde kollajen tip-2 sentezi sentezi yapabildiklerini gösterdi. Buna karşın, kontrol tek tabaka kültürlerde kollajen tip-2 sentezinin yanısıra, daha yüksek düzeyde kollajen rip-1 sentezinin gerçekleştiği gösterildi. Çalışmalar, kondrosit ekili PLGA iskeletlerin STLV biyoreaktördeki kültür şartları altında kollajen tip-2 boyaması için en iyi sonucu verdiğini ortaya koydu. Kollajen tip-2 için gözlenen kuvvetli antikor boyaması, hiyalin kıkırdak için spesifikliği ve kültür ortamındaki doğal kıkırdağın rediferansiasyonunu gösterdi. 2004, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kondrosit, kıkırdak, doku mühendisliği, PLGA, üç-boyutlu kültür, TGF-p, biyoreaktör
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DEVELOPMENT OF CARTILAGE TISSUE BY USING ISOLATED RAT CHONDROCYTES AND POLYMERIC SCAFFOLDS Nuray EMİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Y. Murat ELÇİN Chondrocytes aseptically isolated from the articular cartilage of Wistar rats by enzymatic digestion, were proliferated under three-dimensional static and dynamic culture, as well as in parallel control monolayer cultures. Poly(Lactic-co-Glycolic acid) (PLGA) scaffolds were used to simulate the three-dimensional environment. Isolated ceils were placed inside the rotating bioreactor containing prewetted scaffolds filled with the culture medium. Static three-dimensional and monolayer cultures served as the controls. For the proliferation of chondrocytes without dedifferation, the culture medium consisting of DMEM containing 10% FCS, non-essential amino acids, L-glutamine, ascorbic acid, antibiotics-antimycotics and TGF-p was used. Results demonstrated that the rat chondrocytes had higher proliferative ability without dedifferation, in TGF-p-containing chondrogenic medium. Immunohistochemistry studies revealed that while the chondrocytes in static 3D-cultures expressed some level of collagen type-I, their collagen type-II expression was more intense in the bioreactor 3D-culture group. On the other hand, the control monolayer cultures did express collagen type-I, but expressed a low level of collagen type-II throughout the culture. Studies indicated that the chondrocytes-seeded PLGA scaffolds showed much better results, in terms of collgen type-II staining under dynamic culture conditions in the STLV bioreactor. The uniform and strong staining of the matrix with the antibody against collagen type-II confirmed the specificity to hyaline cartilage and redifferentiation into the native cartilage tissue of the cultured constructs. 2005, 75 pages KEY WORDS: Chondrocyte, cartilage, tissue engineering, PLGA, three-dimensional culture, TGF-P, bioreactor.