Benzoil peroksit ile o-toluidin'in kimyasal polimerizasyonu
The chemical polymerization of orta-toluidine by benzoyl peroxide
- Tez No: 170057
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BENZOİL PEROKSİT İLE 0-TOLUtt>ÎN'lN KİMYASAL POLİMERİZASYONU Zerin MUCUK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet SAÇAK Bu çalışmada, benzoil peroksit ile o-toluidin'in kimyasal polimerizasyonu gerçekleştirildi. Sentezlenen poli(orto-toluidin)'in (POT) verim ve iletkenliğinin çözücü türü, çözücü/su oranı, sıcaklık, zaman, başlatıcı, monomer ve asit derişiminin etkileri incelendi. Bakır, çinko, kobalt gibi farklı metal iyonlarının POT verimi üzerine etkisi çalışıldı. Seçilen asitler arasında en yüksek verim % 9 ile HCI içinde elde edildi. POT'un çözünürlüğü dimetilformamit (DMF), dimetilsülfoksit (DMSO), N-metil prolidon gibi çözücülerde incelendi. Kimyasal yöntemle sentezlenen POT, kullanılan diğer çözücülere göre DMSO'da daha çok çözünmektedir. Sıcaklığın 0°C den 80°C'ye arttırılması ile POT veriminin azaldığı gözlendi. Pellet haline getirilen POT'un sensor davranışı, -10 °C ve +120 °C sıcaklık aralığında POT'un direnç değişimi takip edilerek incelendi. POT'un karakterizasyonu UV, FTIR, termal gravimetrik analiz teknikleri kullanılarak yapıldı. 2005, 94 sayfa ANAHTAR KELİMELER : İletken polimerler, poli(orto-toluidin), benzoil peroksit, kimyasal polimerizasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE CHEMICAL POLYMERIZATION OF ORTO-TOLUIDINE BY BENZOYL PEROXIDE Zerin MUCUK Ankara University Graduate School of natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Mehmet SAÇAK In this study, the chemical polymerization of o-toluidine by benzoyl peroxide was carried out. The change of the yield and conductivity of poly(o-toluidine) synthesized was investigated with parameters such as species of solvent, the ratio of solvent /water, temperature, polymerization time, the concentrations of monomer, benzoyl peroxide and acides. The effect of metal ions such as copper, zinc, cobalt on the yield of POTwas studied. Among the acids chosen as dopant the highest yield was obtained in HCI with 9.0%. The solubility of POT was investigated in solvents like dimethyl formamide (DMF), dimethyl sulphoxide (DMSO), N-methyl pyrrolidone (NMP). POT synthesized by chemical methods dissolves more than those of other solvent used in DMSO. It was observed that the yield of POT decreased with temperature increase in the range of 0°C- 80°C. The sensor behavior of POT was investigated following the resistance change in POT pelleted between -10° C and +120 °C. The characterization of POT was performed by UV, FTIR, thermal gravimetric analyse techniques. 2005, 94 pages Key Words : Conductive polymers, poly(orto-toluidine), benzoyl peroxide, chemical polymerization