Buğday fidelerinin bor toksisitesine toleransında çözünür karbonhidrat ve serbest prolin değişimlerinin incelenmesi
Examination of soluble carbohydrate and free proline on tolerance of boron toxicity in wheat seedlings
  1. Tez No: 170071
  2. Yazar: AYLİN BAŞALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yöksek Lisans Tezi BUĞDAY FİDELERİNİN BOR TOKSİSİTESİNE TOLERANSINDA ÇÖZÜNÜR KARBONHİDRAT VE SERBEST PROLİN DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Aylin BAŞALP Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Işıl ÖNCEL Bu çalışmada sera koşullarında 0, 10, 20, 30, 40 ve 50 mg/kg bor konsantrasyonlarında bor toksisitesine toleranslı olan Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) ve duyarlı olan Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinin bor toksisitesine karşı ortaya çıkan semptomları, semptomların ortaya çıkış zamanı ve şiddeti üzerine olan etkileri ile fide boyu, % kuru madde miktarı, bor miktarı, oransal su içeriği, serbest prolin ve çözünür karbonhidrat miktarları incelenmiştir. Bor toksisitesinde semptomların ortaya çıkış zamanı ve şiddeti Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1149) fidelerinde Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) fidelerinden daha erken ve daha şiddetli meydana gelmiştir.. Triticum aestivum L. (ev Kıraç 66) ve Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1149) fidelerinde uygulanan bor konsantrasyonlarının artışına bağlı olarak fide boyu azalırken bor miktarı artmış,% kuru madde ve oransal su içeriğinde ise önemli bir değişikliğe rastlanmamıştır. Serbest prolin miktarı Triticum aestivum L. (ev Kıraç 66) fidelerinde ve Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinde artmıştır. Glukoz miktarı Triticum aestivum L. (ev Kıraç 66) fidelerinde 10, 30, 50 mg/kg B konsantrasyonlarında artmış, Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinde 20 mg/kg B konsantrasyonlarında artmış 40 ve 50 mg/kg B konsantrasyonlarında azalmıştır. Fruktoz miktarı Triticum aestivum L. (ev Kıraç 66) fidelerinde 10, 20, 30, 40 mg/kg B konsantrasyonlarında artmış, Triticum durum Desf (ev. Kunduru 1 149) fidelerinde 20 mg/kg B konsantrasyonunda artmıştır. Sonuçlar, uygulanan B konsantrasyonlarında bitkide serbest prolin ve çözünür karbonhidrat miktarında meydana gelen değişimlerin tolerans mekanizması ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. 2005, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Bor toksisitesi, çözünür karbonhidrat, prolin, buğday
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EXAMINATION OF SOLUBLE CARBOHYDRATE AND FREE PROLINE ON TOLERANCE OF BORON TOXICITY IN WHEAT SEEDLINGS Aylin BAŞALP Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biyology Supervisor: Prof. Dr. Işıl ÖNCEL In this study, symptoms to boron toxicity of Triticwn aestivum L. (cv. Kıraç 66) seedlings that are tolerant and Triticwn durum Desf (ev. Kundura 1 149) seedligs that are sensitive effects of symptoms on their appearance time and their intensity, seedling length, amount of percent dry matter, boron amount, relative water content, free proline and soluble carbohydrate amounts were investigate in greenhouse condition at 0, 10, 20, 30, 40 and 50 mg/kg boron concentrations. Apperance time of boron toxicity occurs previously and intensity of symptoms are more severe in Triticwn durum Desf (cv. Kunduru 1149) seedlings than Triticum aestivum L. (ev. Kıraç 66) seedlings. With respect to increase of boron concentration applied on Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) and Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1 149) seedling length while boron amount is increased, amount of percent dry matter and relative water content is not changed significantly. Free proline amount is increase in Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) and Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1 149) seedlings. Glucose amount is increase in Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) seedlings at 10, 30, 50 mg/kg boron concentrations, increased in Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1 149) seedlings at 20 mg/kg boron concentrations and then is decreased 40 and 50 mg/kg boron concentrations. Fructose amount is increase in Triticum aestivum L. (cv. Kıraç 66) seedlings at 10, 20, 30, 40 mg/kg boron concentrations and increase in Triticum durum Desf (cv. Kunduru 1 149) seedlings at 20 mg/kg boron concentrations. Results show that change of free proline and soluble carbohydrate amounts of plant could be relate with tolerance mechanism at applied boron concentrations. 2005, 67 pages Key Words.-Boron toxicity, soluble carbohydrate, proline, wheat