Öteleme yüzeyleri üzerine
On translation surfaces
  1. Tez No: 170075
  2. Yazar: ÖZGE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖTELEME YÜZEYLERİ ÜZERİNE Özge AKSOY Ankara Üniversitesi - Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yusuf YAYLI Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde: tezin içeriği, bazı temel kavramlar ve bir teorem verildi İkinci bölümde: 3-boyutlu uzaylarda sabit ortalama eğrilikli öteleme yüzeyleri verildi. H ortalama eğriliğinin sıfır ve sıfırdan farklı olması durumları incelendi. Denklemleri elde edilen yüzeylerin şekilleri verildi Bölümün sonunda minimallik için başka bir bakış açısına yer verildi. Üçüncü bölümde: E Öklid uzayında minimal öteleme yüzeyleri çalışıldı, ikinci bölümde 3-boyutlu E Öklid uzayında yapılan çalışmalar, bu bölümde E“ öklid uzayına taşındı. Dördüncü bölümde: E”Lorentz uzayında minimal öteleme yüzeyleri ile ilgili teoremler verildi. Verilen bu teoremlerle tüm bölümler tekrar gözden geçirildi. 2005, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Öteleme yüzeyi, minimal yüzey, minimal öteleme yüzeyi, Gauss eğriliği, ortalama eğrilik, Scherk yüzeyi, Lorentz uzayı, spacelike eğri, timelike eğri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ON TRANSLATION SURFACES OzgeAKSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Yusuf YAYLI This thesis consists of four chapters. In the first chapter, contents of thesis, some basic concepts and a theorem are given. In the second chapter, translation surfaces with constant mean curvature in 3- dimensional spaces are given. The mean curvature H is investigated for cases H = 0 or H *? 0. Pictures of the surfaces for which the equations are obtain are given. At the end of the chapter, minimality is utilized on some other aspect. In the third chapter, the minimal translation surfaces in n-dimensional Euclidean space are studied. The computations, which are given in the second chapter, are done again for Euclidean space E. In the fourth chapter, the theorems about minimal surfaces of translation in E" are given. By these theorems all the chapters are reviewed. 2005, 69 pages KEY WORDS : Translation surfaces, minimal surface, minimal translation surface, Gauss curvature, mean curvature, Scherk surface, Lorentzian space, spacelike curve, timelike curve