Humik asit uygulama zaman ve dozlarının ayçiçeği (Heliantus annuus L.)'nde verim, öğeleri ve yağ oranına etkisi
The effect of different application dates and doses of humic acid on yield, yield components and oil ratio of sunflower (Heliantus annuus L.)
- Tez No: 170085
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HUMİK ASİT UYGULAMA ZAMANI VE DOZLARININ AYÇİÇEĞİ (Helianthus aıtnuus L./NDE VERİM, VERİM ÖĞELERİ VE YAĞ ORANINA ETKİSİ Sibel DAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü sera ve deneme tarlasında 2003 yılında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Sanbro ayçiçeği çeşidi tohumları ve Delta Tarım Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş.'den temin edilen etkili maddesi I50g/L humik asit + 30 g/L potasyum oksit olan Delta Plus 15 ticari isimli sıvı formda humik asit kullanılmıştır. Sera denemesinde humik asit dozlarının (kontrol, 60, 120 ve 180 g/100kg tohum) ayçiçeğinin çıkış ve fide gelişimi üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çıkışa kadar geçen süre, fide boyu, kök uzunluğu, kök ve toprak üstü yaş ve kuru ağırlıklar belirlenmiştir. Tarlada yürütülen araştırmada farklı humik asit uygulama zamanı (ekimden önce toprağa (Z|), çıkıştan sonra 4-5 yapraklı devrede (Z2) ve sapa kalkmadan önce (Z3)) ve dozlarının (kontrol, 6, 12, 18 g/da) ayçiçeğinde verim ve verim öğeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak 3.6 x 2.8m boyutlarındaki parsellere yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sera denemesinde kök uzunluğu ve kök kuru ağırlığı dışındaki özelliklerde humik asit dozları bakımından önemli farklılıklar saptanmıştır. Fide uzunluğunda en yüksek değer 8.8 cm ile 60 g humik asit dozunda, en düşük değer ise 7.3 cm ile kontrol uygulamasında elde edilmiştir. Tarla denemesinde incelenen özelliklerde humik asit uygulama zaman ve dozları önemli farklılıklar oluşturmuş, bitkide yaprak sayısı yönünden belirlenen farklılık önemsiz bulunmuştur. En yüksek bitki boyu 133.7 cm ile sapa kalkmadan önce yapılan 6 g/da humik asit uygulamasında, en yüksek yağ oranı %53.6 ile sapa kalkmadan önce uygulanan 18 g/da'Iık humik asit dozunda gözlenmiştir. Araştırmada gelişme dönemleri ilerledikçe humik asit uygulamasının yağ oranını artırdığı belirlenmiştir. Dekara tane verimi yönünden en yüksek değer 410.3 kg/da ile ekimden önce toprağa uygulanan 6 g/da humik asit dozundan elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, ekimden önce tohuma humik asit uygulaması için 60 g/100 kg tohum, ekimle toprağa yapılacak uygulama için 18 g/da dozunun, erken gelişme döneminde bitkiye yapılacak uygulamalarda 12 g/da, geç dönemde yapılacak uygulamalar için ise 6 g/da humik asit dozunun daha iyi sonuçlar verdiği söylenebilir. 2005, 56 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ayçiçeği, humik asit, doz, uygulama zamanı, verim, yağ oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT APPLICATION DATES AND DOSES OF HUMIC ACID ON YIELD, YIELD COMPONENTS AND OIL RATIO OF SUNFLOWER (Helianthus animus L.) Sibel DAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Özer KOLSARICI This research was conducted at the experimental field and greenhouse of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2003. Seeds of Sanbro cv. and liquid humic acid named Delta Plus IS (IS0g/L liumic acid + 30 g/L potassium oxide), which was obtained from Delta Tarım, were used as the study materials. At greenhouse experiment it was aimed to determine the effects of humic acid doses (control, 60, 120 and 180 g/100 kg seed) on emergence and seedling growth of sunflower. Emergence date, root and shoot length, root and shoot fresh and dry weights were measured. The aim of field research was to determine the effects of different application dates (application to soil before sowing (Z|), at 4-5 leaf stage (Z2) and before jointing stage (Z3)) and doses (control, 6, 1 2 and 1 8 g/da) of humic acid on yield and yield components of sunflower. The experiment was established as split plots of completely randomized blocks design with three replications and the plot size was 3.6 x 2.8 m = 10.08 m2 According to the result of the greenhouse experiment, humic acid doses significantly affected the investigated characteristics except root length and root dry weight. The longest shoot length was obtained from dose of 60 g with 8.8 cm while the lowest value was obtained from control with 7.3 cm. Application dates and humic acid doses constituted significant differences for characteristics which were observed at field experiment, but differences determined for leaf number per plant was not significant. The highest plant height were observed in dose of 6 g/da that applied before jointing stage with 133.7 cm and the highest oil ratio were determined in dose of 18 g/da that applied before jointing stage. In the research, it was found that humic acid application increased oil ratio as the growing stage delayed. With regard to seed yield per decare the highest value was obtained from 6 g/da humic acid which was applied to soil before sowing with 410.3 kg/da. Result revealed that application of humic acid to the seed before sowing in dose of 60g/100 kg seed increased seedling growth. Furthermore, application of humic acid to soil in dose of 18 g/da and application to plant at the early stage of growing in dose of 12 g/da gave the higher seed yield than others. Application at the late stage of growing in dose of 6 g/da showed better results. 2005, 56 pages KEY WORDS: Sunflower, humic acid, dose, application date, yield, oil ratio.