Çinko ile kirlenmiş toprakların bitkisel ekstraksiyon yöntemi ile biyolojik iyileştirilmesi
Bioremediation of zinc contaminated soil by phytoextraction
  1. Tez No: 170086
  2. Yazar: NİLÜFER GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ ARCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇİNKO İLE KİRLENMİŞ TOPRAKLARIN BİTKİSEL EKSTRAKSİYON YÖNTEMİ İLE BİYOLOJİK İYİLEŞTİRİLMESİ Nilüfer GÜDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sevinç ARCAK Bu çalışma; farklı dozlarda arıtma çamuru uygulaması ile Zn konsantrasyonu artırılmış toprakta yetiştirilen Kolza (Brassica napus L.) bitkisinin bitkisel ekstraksiyon yöntemi ile topraktan Zn' yu toprak üstü aksamlarında ne kadar biriktirdiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede kullanılan toprak ve arıtma çamuru örnekleri A.Ö.Z.F. Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nden ve Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi' nden alınmıştır. Serada yürütülen bu çalışmada topraklara bitki ekiminden 5 farklı dozda (0, 20, 40, 80 ve 160 ton/ha) arıtma çamuru uygulanarak toprak kirletilmiştir. Arıtma çamuru ilave edilen topraklar 3 ay inkübasyona bırakılmıştır, inkübasyon periyodu sonrasında aynı saksılara Brassica napus bitkisi ekilmiş ve 3,5 ay sonrasında hasat edilmiştir. Deneme sonunda her saksıdan aynı zamanda toprak ve bitki örneklemesi yapılmış ve toprak ve bitki ekstraktında Zn konsantrasyonu ICP-AES ile belirlenmiştir. Toprağa uygulanan arıtma çamuru, doz artışlarına göre toprak da ve bitkide Zn konsantrasyonunun artmasına neden olmuştur. Brassica napus" un yükse dozda Zn konsantrasyonundan etkilenmediği ve kontrole göre topraktan Zn' yu daha fazla kaldırdığı saptanmıştır. Brassica napus bitkisinin topraktan Zn' yu kaldırması üzerine toprağın pH' sı organik maddesi, fosforu, EC si ve kirecin de önemli bir etkisi olduğu bulunmuştur. 2005, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Toprak kirliliği, biyolojik iyileştirme, bitkisel ekstraksiyon, Kolza {Brassica napus L.), çinko.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis BIOREMEDIATION OF ZINC CONTAMINATED SOIL BY PHYTOEXTRACTION Nilüfer GÜDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Depertmant of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Sevinç ARCAK This study is to test Kanola (Brassica napus L.) for its potential to uptake Zn from soil by phytoextraction in Zn-enriched soils through sewage sludge application. Experimental materials involving soil and sewage sludge samples were provided by A.Ü.Z.F. Kenan Evren Research and Experimental Farm and Ankara Central Wastewater Treatment Plant. Study was conducted in a greenhouse where soil samples were polluted by the application of 5 doses (0, 20, 40, 80 and 160 ton/ha) of sewage sludge before planting. Sludge added-soils were incubated for 3 months, then Brassica napus was planted in the same pots and plants were harvested 3,5 months later. Upon harvest, soils and plants were tested for Zn concentration by ICP-AES. Soil applied-sewage sludge brought about an increase in Zn concentration in both soil and plant. It was observed that Brassica napus was not affected by Zn concentration of high level and the uptake was higher than that occured in control pots. Soil pH, organic matter, phosphorus, EC and calcereous contents were found to have influence on the potential capacity of Brassica napus to absorb soil-zinc. 2005, 84 pages KEY WORDS: Soil pollution, bioremediation, phytoextraction. Kanola (Brassica napus L.), zinc.