MgB2 tek kristali için kritik manyetik alanın iki bantlı anizotropik ginzburg-landau teorisi ile incelenmesi
Study of upper critical field of MgB2 single crystal using two band anisotropic ginzburg-landau theory
- Tez No: 170109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMAN ASKERZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında süperiletkenlerin genel özelliklerinin verilmesinin ardından bunların manyetik özelliklerinin incelenmesi yapıldı. Yapılan çalışmada ilk olarak tek bantlı Ginzburg-Landau denklemlerinin türetilmesi incelendi. Gibbs serbest enerjisi yardımıyla değişim hesaplan yapılarak tek bantlı teori için bilinen denklemler elde edildi. Çift bantlı teorinin temellerinin kısaca tartışılmasından sonra hesaplamalar için temel olan Ginzburg-Landau "denklemleri tıpkı tek bantlı teoride olduğu gibi türetildi. İkinci tip süperiletkenler için ara duruma ve normal duruma geçiş için kritik manyetik alan değerleri elde edilen denklemler vasıtasıyla bulundu. Son kısımda ise bir anizotropi terimini de eklenerek süperiletkenlerin üst kritik manyetik alanının yöne bağımlılığı teorik olarak elde edildi. Çift bantlı teori ile yapılan hesaplamaların MgB2 süperiletkeninin deneysel verileri ile uyum içerisinde olduğu görüldü. 2005, 62 Sayfa Anahtar Kelimeler : Gibbs serbest enerjisi, süperiletkenlik, üst kritik alan, anizotropi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after presenting the general properities of superconductors magnetic properties of superconductors are investigated. First, derivation of the single-band Ginzburg-Landau equations is presented. Well-known Ginzburg-Landau equations are derived from the minimization of Gibbs free energy. After the brief descussion of the fundamentals of two-band theory, Ginzburg-Landau equations, that constitutes the basis of calculations, are derived exactly in the case for single band theory. The critical magnetic field values for mixed and normal states of the type II superconductors are obtained by means of the derived equations. Anisotropy of the upper critical field is obtained theoretically by adding an anisotropy parameter to Ginzburg-Landau free energy functional. The results of two-band theory are found to be in good agreement with experimental data for MgB2. 2005, 62 Pages Key Words : Gibss free energy, superconductivity, upper critical field, anisotropy.