Çayırlı (Haymana-Ankara) manganez cevherleşmesinin maden jeolojisi
Ore geology of Çayırlı (Haymana-Ankara) manganese mineralization
  1. Tez No: 170134
  2. Yazar: ALPAY KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAYIRLI (HAYMANA-ANKARA) MANGANEZ CEVHERLEŞMESİNİN MADEN JEOLOJİSİ Alpay KARAKUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Şükrü KOÇ İnceleme alanında Triyas yaşlı metamorfik bloklu melanj, Liyas yaşlı kireçtaşı-mam ardalanması, Alt Kretase-Ost Senoniyen yaşlı ofîyolitli melanj, Oligo-Miyosen yaşlı Ankara volkaniti, Pliyosen yaşlı gölsel kireçtaşları ve Kuvaterner yaşlı alüvyon birimleri yeralmaktadır. Çayırlı, Harapağıllar ve Ortabel (ÇHO) Mn oksit cevherleşmesi, Alt Kretase-Ost Senoniyen yaşlı ofîyolitli karışığın üyelerinden radyolaritlerin içinde bulunmaktadır. Cevher örneklerinde yapılan XRD ve maden mikroskobik incelemelerde parajenezde yalnızca piroluzit ve gang olarak da kuvars belirlenmiştir. Bölgedeki ana ve eser elementlerin jeokimyasal davranışlarım ortaya koymak için korelasyon katsayısı ve cluster analizi yöntemleri uygulanmıştır. Buna göre Çayırlı bölgesinde (AI2O3 - T1O2 - K20), (SİO2 - F^Oj) ve (MnO - P205)'den oluşan üç grup belirlenmiştir. Harapağıllar bölgesindeki iki ana element grubu (AI2O3 - TİO2 - Fe^ - MgO- K20) ve (Na20 - P205 - SiCh - CaO) şeklindedir. Ortabel bölgesinde ise (Al2Or- MgO - T1O2 - Fe203 - P205 - SiCb - K20 - Na20)'den oluşan tek bir grup vardır. Eser element birlikteliklerine bakıldığında, Çayırlı ve Harapağıllar bölgesinde (Y-La-Cu-Zr- Pb-Rb) ve (U-Mo-Sr-As-Zn)' den oluşan iki grup bulunmaktadır. Ortabel bölgesinde ise (Ni-Zn-As), (V-Mo-W-Sr-Cu-U-Ba-Co), (Rb-Li-Pb-Zr) ve (Y-La) şeklinde dört grup bulunmaktadır. Oluşan element gruplaşmalarına göre Çayırlı ve Harapağıllar büyük oranda benzerlik gösterirken Ortabel' in bunlardan biraz daha farklı olduğu gözlenmektedir. Analiz edilen örneklerin düşük Fe/Mn oranlan, ana elementlerden Al ile Ti miktarlarının hidrojenetik yataklardan düşük olması ve eser elementlerden As, V, Ni, Zn ile Mn arasındaki ilişki oluşumun hidrotermal olduğunu göstermektedir. Bunlara paralel olarak ana ve eser element içeriklerine göre yapılan çeşitli tanımsal diyagramlar da ÇHO Mn oksit cevherleşmesinin hidrotermal kökenli olduğunu ortaya çıkarmıştır. 2005, 98 sayfa ANAHTAR KELİMELER: ÇHO, Mn oksit, ofiyolitik karışık, radyolarit, hidrotermal
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ORE GEOLOGY OF ÇAYIRLI (HAYMANA-ANKARA) MANGANESE MÎNERALİZATÎON Alpay KARAKUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor Prof.Dr.Şükrû KOÇ The lithological units which crop out in study area are as follows: melange of Triassic age, containing metamorphic blocks; limestone-marn alternation of Liassic age, ophiolithic melange of Lower Cretaceous-Upper Cenonian age; Ankara volcanics of Oligocene-Miocene age; lacustrine limestone of Pliocene age, and alluvial deposits of Quaternary age. Mn-oxide mineralization of Çayırlı, Harapağıüar and Ortabel (ÇHO) is found in the radiolarite member of the ophiolithic melange of Lower Cretaceous- Uppper Cenonian age. The XRD and ore-microscopical examination carried out on the ore samples revealed the existence of only pyrolusite and quartz (in the form of gang mineral) through the paragenesis. In order to determine the geochemical behaviors of the major and trace elements, certain correlations cluster analysis methods were performed. The results indicate that there are three distinct groups identified in the Çayırlı district as (AI2O3 - TİO2 - K2O), (S1O2 - FeaOî) and (MnO - P2O5). The two major element groups of Harapağıllar district are follows: (AI2O3 - TİO2 - Fe203 - MgO- K20) and (Na20 - P205 - SİO2 - CaO). Ortabel district consists of single group, in the form of (AI2O3- MgO - TİO2 - Fe2C>3 - P2O5 - SİO2 - K2O - Na2Û). The trace element combinations were found to be as follows: Çayırlı and Harapağıllar district has two groups in the form of (Y-La-Cu-Zr-Pb-Rb) and (U-Mo-Sr-As-Zn); Ortabel district has four groups in the form of (Ni-Zn-As), (V-Mo- W-Sr-Cu-U-Ba-Co), (Rb-Li-Pb-Zr) and (Y-La). The element groups identified suggest that Çayırlı and Harapağıllar district have significant similarities whereas Ortabel's are somewhat different from this. Low Fe/Mn ratios of analyzed samples; the lower quantities of major elements such as Al and Ti than the hydro-genetical deposits; and the relationship between the trace elements of As, V, Ni, Zn and Mn indicate that the ore mineralization in the study area is of hydrothermal origin. Various descriptive diagram prepared upon the major and trace element contents revealed that ÇHO Mn oxide mineralization is of hydrothermal origin. 2005, 98 pages Key Words : ÇHO, Mn oxide, ophiolitic melange, radiolarite, hydrothermal